more_horiz

"Narażone są na nią instytucje o słabszej kontroli". Prof. Domański o aferze korupcyjnej w KE

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 09:55
- Nasuwają się podejrzenia, że mamy do czynieniea z wykorzystaniem swojego stanowiska dla osobistych korzyści. Problem polega na tym, czy jest to odzwierciedlenie jakiegoś szerszego zjawiska w UE, co jest bardzo możliwe - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog (Polska Akademia Nauk).
Prof. Henryk Domański
Prof. Henryk DomańskiFoto: PR24

Afera korupcyjna, w którą zamieszana jest b. wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili z frakcji Socjalistów i Demokratów, była jednym z głównych tematów czwartkowego szczytu UE w Brukseli.

- Mamy do czynienia z generalnym problemem demokracji, która wydałoby się, jest ustrojem, który chroni nas przed takimi wynaturzeniami, która formalizuje, instytucjonalizuje pewne role wykonywane w ramach demokracji, także w międzynarodowych organizacjach. Przypadki korupcji zdarzają się rzadko, problem polega na tym, żeby je wykrywać, w tym przypadku to się zdarzyło, mamy do czynienia z czymś, na co narażone są instytucje podlegające słabszej kontroli - komentował prof. Henryk Domański

Wiceszefowa PE Kaili została w niedzielę postawiona w stan oskarżenia i aresztowana decyzją belgijskiego sądu. Zarzuty wobec niej i trzech innych osób, to korupcja, udział w grupie przestępczej i pranie pieniędzy. Parlament Europejski odwołał Kaili ze stanowiska wiceprzewodniczącej tej instytucji podczas sesji plenarnej we wtorek w Strasburgu. Wcześniej Grecja zamroziła majątek europosłanki i jej najbliższej rodziny.

Posłuchaj
23:32 PR24 2022_12_18-09-05-38.mp3 Prof. Henryk Domański o korupcji w UE (Polskie Radio 24 / Przekładaniec Jachowicza)

Czytaj także:

Afera ma związek z "kupowaniem" wpływów przez Katar, przekazywaniem wysokich sum pieniędzy i drogich prezentów. W tej sprawie aresztowane zostały cztery osoby, w tym Eva Kaili, która następnie została usunięta ze stanowiska wiceprzewodniczącej Europarlamentu. Jej partner, asystent jednego z europosłów - również aresztowany - przyznał się do winy. Wskazał też dwóch deputowanych z Włoch i Belgii, którzy mogli wziąć łapówki.

* * *

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Henryk Domański 

Data emisji: 18.12.2022

Godzina emisji: 09.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także