more_horiz

"Powrót do przeszłości zawsze jest czymś przyjemnym". Henryk Domański o orszakach Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 10:03
- To się bardzo rozprzestrzenia jako coś takiego, co zadziałało nagle. Jest to bardzo pozytywne, zresztą powrót do przeszłości zawsze jest czymś przyjemny - o marszach organizowanych w święto Trzech Króli mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog PAN.
Prof. Henryk Domański
Prof. Henryk DomańskiFoto: PR24

Ulicami miast w całej Polsce w piątek przeszły barwne Orszaki Trzech Króli, w tym roku zorganizowane pod hasłem "Niechaj prowadzi nas gwiazda!". Podczas tłumnych przemarszów śpiewano kolędy, a orszakom towarzyszyły także m.in. jasełka.

"Przyjemność związaną z byciem z innymi"

Na antenie Polskiego Radia 24 o trwającej od 2009 roku nowej tradycji, jaką są marsze z okazji Trzech Króli mówił prof. Henryk Domański. - W moim przekonaniu ta tradycja została bardziej zaadaptowana w Polsce niż Halloween - wskazał. - Trzej Królowie są bardzo atrakcyjni, ponieważ wychodzenie na ulicę daje nam przyjemność związaną z byciem z innymi - ocenił.

- Okazuje się, że marsze 6 stycznia nie odbywają się tylko w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań - podkreślił. - Jest on również organizowany na przykład w Sielcach, z których pochodzę - dodał. 

Podkreślił, że "to się bardzo rozprzestrzenia jako coś takiego, co zadziałało nagle". - Jest to bardzo pozytywne, zresztą powrót do przeszłości zawsze jest czymś przyjemnym - zaznaczył.

Trzech Króli

Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół - w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim. Od 2011 r. jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy w Szwajcarii.

* * *

Gościem rozmowy był także mec. Maciej Krzyżanowski, z którym prowadzący rozmawiał o rewizji nadzwyczajnej ws. przywrócenia dobrego imienia żołnierzowi wyklętemu.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
49:16 Przekładaniec.mp3 Henryk Domański o obchodach 6 stycznia: powrót do przeszłości zawsze jest czymś przyjemnym (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gośćprof. Henryk Domański, socjolog PAN oraz mec. Maciej Krzyżanowski

Data emisji: 8.01.2023

Godzina emisji: 9.06


jb

Zobacz także

Zobacz także