Powstanie w getcie warszawskim. Niezwykły koncert uczci rocznicę zrywu

2023-03-26, 11:09

Powstanie w getcie warszawskim. Niezwykły koncert uczci rocznicę zrywu
Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim rozpoczną się 19 kwietnia w samo południe. Foto: Grand Warszawski/ Shutterstock

- Pamieć i oddanie hołdu ofiaron nazistowskiego terroru jest naszym obowiązkiem - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, mówiąc o nadchodzących obchodach rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Tegoroczne główne uroczystości organizowane są przez Kancelarię Prezydenta i odbędą się 19 kwietnia, w samo południe, pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego. W tegoroczne obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim zaangażowanych jest 40 instytucji.

Niezwykły koncert symbolicznie połączy Polaków i Żydów

Jak mówił w Polskim radiu 24 dr Albert Stankowski, kierowane przez niego muzeum zorganizuje mi.n. koncert polsko-izraelskiej młodzieżowej orkiestry symfonicznej w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

- Chcieliśmy, by był to koncert symbolicznie łączący Polaków i Żydów. Stworzyliśmy wspólną orkiestrę młodych muzyków z Polski i z Izraela, która wykona VIII symfonię op. 83. "Kwiaty polskie" autorstwa wybitnych artystów pochodzenia żydowskiego - kompozytora Mieczysława Weinberga i poety Juliana Tuwima - zaznaczył dr Albert Stankowski.

Oprócz koncertu w Teatrze Wielkim, zaplanowano także liczne webinaria i dwie wystawy - w Kordegardzie i w Parlamencie Europejskim. - 29 marca w Parlamencie Europejskim odbędzie się wystawa, współorganizowana przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce i Muzeum Getta Warszawskiego, zatytułowana "Miasto żywych, miasto umarłych" - mówił. Na ekspozycji przedstawione zostaną archiwalne fotografie z terenu getta, na które nałożone będą zdjęcia współczesnej Warszawy.

Odbędzie się też konferencja poświęcona historii powstania w getcie warszawskim.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Albert Stankowski z Muzeum Getta Warszawskiego o tegorocznych obchodach rocznicy wybuchu powstania ("Przekładaniec Jachowicza"/ PR24) 25:53
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

Gościem "Przekładańca Jachowicza" był także politolog prof Henryk Domański, który analizował obraz sceny politycznej.

Posłuchaj

Prof. Henryk Domański analizuje bieżący obraz sceny politycznej ("Przekładaniec Jachowicza"/ PR24) 22:51
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Henryk Domański (socjolog, PAN) i dr Albert Stankowski (dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego)

Data emisji: 26.03.2023

Godzina emisji: 9.06 i 9.33


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej