more_horiz

Sprawa białoruskich śmigłowców nad Białowieżą. Kosiński: słowa Sikorskiego mogą budzić przerażenie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 12:16
- W przypadku tego typu incydentów najpierw stosuje się dyplomację, a dopiero potem strzela - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Mateusz Kosiński komentując naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa białoruskie śmigłowce. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że otwieranie ognia na tak palącej granicy mogłoby spowodować konflikt Białoruś - NATO - dodał, komentując słowa Radosława Sikorskiego.
GośćPolskiego Radia podkreślił, że w przypadku incydentów naruszenia przestrzeni powietznej, w pierwszej kolejności trzeba sięgnąć po dyplomację
Gość Polskiego Radia podkreślił, że w przypadku incydentów naruszenia przestrzeni powietznej, w pierwszej kolejności trzeba sięgnąć po dyplomacjęFoto: ANURAKE SINGTO-ON/ Shutterstock

- To może budzić przerażanie, jeżeli pomyślimy, że Radosław Sikorski był szefem MSZ i MON - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Mateusz Kosiński komentując słowa Radosława Sikorskiego na temat naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej na Podlasiu, który w rozmowie z TOK FM mówił o zestrzeleniu tych maszyn.

- Pytanie, na ile Sikorski tak twierdzi naprawdę, a na ile przyjmuje rolę, chcąc pokazać, jaki to on jest John Rambo, twardziel, jak by to wyglądało, gdyby to on był u sterów władzy - podkreślił.

Ryzyko eskalacji konfliktu

- Fakty są takie, że kwestie zestrzelenia obiektu lotniczego państwa ościennego są uwarunkowane przepisami - wskazał gość Polskiego Radia 24. Jego zdaniem, Sikorski "dobrze wie, że takie regulacje są", bo był szefem MON i MSZ, dlatego "przyjmuje pozę" mówiąc o strzelaniu do śmigłowców, mimo to jego wypowiedź była szkodliwa, bo to aktywny polski europoseł.

- Tego typu incydent jest traktowany przez MON jako prowokacja, nikt tego nie ukrywa. Zostały podjęte kroki dyplomatyczne, bo w przypadku tego typu incydentów najpierw stosuje się dyplomację, a dopiero potem strzela. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że otwieranie ognia na tak palącej granicy mogłoby spowodować konflikt Białoruś - NATO - zaznaczył.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:18 Przekladaniec-II-kosinski--PR24_mp3 2023_08_06-09-34-10.mp3 Mateusz Kosiński: mówienie o strzelaniu do białoruskich śmigłowców jest niebezpieczne ("Przekładaniec Jachowicza"/ PR24)

MON poinformowało we wtorek, że tego dnia doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie. Szef resortu Mariusz Błaszczak polecił zwiększyć liczbę żołnierzy na granicy i wydzielić dodatkowe siły i środki, w tym śmigłowce bojowe. Europoseł Radosław Sikorski, odnosząc się do tego incydentu, stwierdził w czwartek w radiu TOK FM, że - "jeśli te helikoptery latały po polskiej stronie przez 10 minut - to było mnóstwo czasu, żeby je zestrzelić".

Czytaj także:

Trzecia Droga w polskim Sejmie?

W pierwszej części "Przekładańca Jachowicza" gościem Polskiego Radia 24 był prof. Arkadiusz Jabłoński, który komentował bieżące wydarzenia na polskiej scenie politycznej. Odnosząc się do umowy o wspólnym starcie między Polską 2050 a PSL i planów bycia trzecią siłą w Sejmie, stwierdził, że politycy Trzeciej Drogi "zaczynają być realistami i marzenie o trzecim miejscu zaczyna być wyzwaniem, przed jakim stoją naprawdę". - Wyprzedzić Konfederację i odebrać tejże partii, która ma notowania na poziomie 15 procent, trzecią pozycję na podium, ambitne plany - przyznał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:31 Przekladaniec-I-jablonski--PR24_mp3 2023_08_06-09-06-08.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński w bieżącym komentarzu politycznym ("Przekładaniec Jachowicza"/ PR24)

ZOBACZ TAKŻE] Łukasz Rzepecki, Ryszard Czarnecki, Michał Szczerba, Marek Sawicki, Maciej Gdula i Janusz Kowalski gośćmi "Śniadania w Trójce"

***

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL), Mateusz Kosiński (publicysta)

Data emisji: 6.08.2023

Godzina emisji: 9.06, 9.33


Polskie Radio 24, PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także