more_horiz

Spadają notowania Trzeciej Drogi. Socjolog: sztuczność tego tworu jest ewidentna

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2023 10:00
 - Jeśli Trzecia Droga nie przekroczy progu wyborczego, to najpewniej PiS uzyska w wyborach bezwzględną większość i będzie mogło samodzielnie rządzić przez trzecią kadencję - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński. 
Politycy Trzeciej podczas obrad kongresu Bezpieczeństwo naprawdę
Politycy Trzeciej podczas obrad kongresu "Bezpieczeństwo naprawdę"Foto: PAP/Marian Zubrzycki

Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 38 proc. Polaków jest faworytem wyścigu do Sejmu i Senatu - wynika z najnowszego sondażu Kantar Public dla "Gazety Wyborczej". Badanie wskazuje także na wzrost poparcia dla PiS o pięć punktów procentowych. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 30 procent, co oznacza spadek o dwa punkty procentowe od lipca. Na ostatnim miejscu podium jest Lewica z poparciem ośmiu procent Polaków, dalej zaś Konfederacja i Trzecia Droga - po sześć procent. Taki wynik mariażu PSL i Polską 2050 oznaczałby dla nich pozostanie poza parlamentem, koalicje obowiązuje bowiem próg ośmiu procent.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że taka sytuacja nie stanowi to dla niego zaskoczenia. - Sztuczność Trzeciej Drogi i rozchodzenie się j elektoratów są ewidentne. Trudno będzie im zagrać nawet o osiem procent poparcia, co potwierdzają wyniki sondażu - powiedział  prof. Arkadiusz Jabłoński. 

W tym kontekście zwrócił też uwagę na działania Platformy Obywatelskiej. - Poprzez przyjęcie w swojej szeregi lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka stara się pomniejszyć znaczenie Trzeciej Drogi. W pewnym sensie jest to taktyka samobójcza. Jeśli Trzecia Droga nie przekroczy progu wyborczego, to najpewniej PiS uzyska w wyborach bezwzględną większość i będzie mogło samodzielnie rządzić przez trzecią kadencję - tłumaczył socjolog.    

Czytaj również w TVP Info: Sondaż wyborczy dla "GW". "Ostatni raz tak dużą przewagę PiS nad KO miało wiosną"

Badanie pokazują, że po zwycięskich wyborach PiS mógłby utworzyć rząd samodzielnie. Poparcie dla obozu PiS i anty-PiS jest takie samo, ale wynik Trzeciej Drogi poniżej progu wyborczego powoduje, że PiS zgarnie nawet do 235 mandatów.

Posłuchaj
52:14 PR24 2023_08_27-09-06-22.mp3 Socjolog: sztuczność Trzeciej Drogi jest ewidentna (Przekładaniec Jachowicza)

 

Sondaż Kantar Public został wykonany w dniach 18-23 sierpnia 2023 r. na reprezentatywnej próbie 983 osób za pomocą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Więcej w nagraniu. Gościem drugiej części audycji był publicysta Andrzej Gelberg. 

* * *

Audycja: Przekładaniec Jachowicza
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL)
Data emisji: 27.08.2023
Godzina emisji: 9.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także