more_horiz

"Rodzina od kuchni". Rola kobiety w dzisiejszym świecie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 08:15
Często słyszy sie o kryzysie męskości we współczesnym świecie. Trudno wyobrazić sobie, by kryzys dotykający jedną z płci, pozostał bez wpływu na drugą. Czy można zatem mówić o kryzysie kobiecości? W audycji „Rodzina od kuchni rozmawiały dr Marta Cywińska z Wydziału Nauk Społecznych SGGW oraz Aneta Ciężarek, założycielka sklepu "Twe sukienki – sklep bez spodni".
Audio
  • 23.02.19 Rodzina od kuchni. Czy mamy do czynienia z kryzysem kobiecości?
mat. ilustracyjny
mat. ilustracyjnyFoto: pixabay.com

Dr Marta Cywińska potwierdziła, ze można mówić o nasilającym się kryzysie męskości. - Żyjemy w czasach w których niedojrzałość rozlewa się falami, za pojęciem "Piotrusia Pana" pojawia się jego odpowiednik wśród kobiet. Niektórzy mówią, że wynika to z zaborczości i złego modelu wychowawczego proponowanego przez matki, ale zwracam uwagę na "nieobecnych ojców", znikających z życia rodziny  – zaznaczyła i podkreśliła rolę mediów w kreowaniu wzorców kobiecości i męskości. – Stronę wychowawczą dotyczącą roli "kobiety w kryzysie" wzięły na siebie media, które kreują wizerunek kobiety nadaktywnej, samowystarczalnej. Zanikł system kobiecych wartości przekazywany z pokolenia na pokolenie – stwierdziła.

Aneta Ciężarek zwróciła uwagę na zmianę wyzwań stawianych przed kobietami. – Kobiety coraz częściej przejmują role męskie. Brak łagodności i subtelności w kobietach ma także wpływ na rolę, jaką odgrywają mężczyźni w naszym życiu. Kobiety zapomniały, co to znaczy kobiecość. Zmienił się nie tylko sposób ubierania ale i wiele zachowań, stały się agresywne. Mężczyźni tęsknią za pięknymi, skromnymi, subtelnymi, klasycznymi kobietami w sukienkach. Mają także dosyć wszechobecnego erotyzmu na ulicach i w mediach – podkreślała.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Marcin Bąk.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 23.02.2019

Godzina emisji: 07:36

Zobacz także

Zobacz także