more_horiz

Poczytnik. 50. rocznica śmierci Marka Hłaski

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 11:00
- Tych zauroczeń, które przeżyłem nad prozą Marka Hłaski, nikt mi nie zabierze. Legenda Marka Hłaski jest absolutnie niepowtarzalna – powiedział w audycji "Poczytnik" w Polskim Radiu 24 Krzysztof Masłoń.
Audio
  • 09.06.2019 "Poczytnik". Temat: 50. rocznica śmierci Marka Hłaski.
nz Marek Hłasko, pisarz
n/z Marek Hłasko, pisarzFoto: PAP/Adam Mottl

14 czerwca przypada 50. rocznica śmierci Marka Hłaski. To jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy powojennych, autor poczytnych powieści i opowiadań, takich jak "Ósmy dzień tygodnia", "Następny do raju", "Cmentarze", "Wszyscy byli odwróceni", "Baza Sokołowska", "Sonata marymoncka" czy "Drugie zabicie psa".

W audycji była mowa o biografii pisarza, jego nieustabilizowanej sytuacji rodzinnej i uczuciowej oraz recepcji jego twórczości. Omówiono także m.in. znaczenie pobytu Marka Hłaski na emigracji, m.in. w USA, Niemczech i Izraelu.

- Czy wyjazd z Polski pomógł Markowi Hłasce? Są osoby, które twierdza, że niczego lepszego niż "Pierwszy krok w chmurach" już nigdy później nie napisał - powiedział Krzysztof Masłoń, według którego "najciekawszym tematem w jego pisarstwie było to, co dzieje się między kobietą i mężczyzną".

- Jaki jest początek ich miłości? U Hłaski to początek zazwyczaj straszny. To niesłychanie wzruszało. Właśnie wtedy społeczeństwo odkrywało, że można pisać o miłości i nie musi to być to miłość przodującej dojarki do brygadzisty w miejscowym PGR-ze.

Autorzy audycji przypomnieli, że do dziś dnia można spotkać się z informacją, że popełnił samobójstwo. - Było to wielokrotnie dementowano. Wziął garść prochów i popił gorzałą. I skończyło się tak, jak się skończyło - powiedział Krzysztof Masłoń.

Audycję przygotowali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

PR24/tb/ mat. prasowe

____________________ 

Data emisji: 09.06.2019

Godzina emisji: 22:09

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem