"Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji"

2024-02-19, 12:35

"Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji"
Okładka książki "Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji". Foto: czarne.com.pl / mat. promocyjne

Aleksandra Suława, zafrapowana losami urodzonego w Haillicourt dziadka, śledzi w swojej książę historie kilkanaściorga polskich Francuzek i Francuzów, świadków i uczestników burzliwych przemian, które Europa przechodziła w ubiegłym wieku. 

W latach dwudziestych XX wieku na mocy umowy międzynarodowej między Polską a Francją kilkaset tysięcy Polaków wyjechało, by pracować we francuskich kopalniach. Po II wojnie światowej stara ojczyzna, która potrzebowała rąk do pracy, wezwała ich do powrotu. Wielu odpowiedziało na to wezwanie - wśród nich najbardziej znany polski Francuz, Edward Gierek.

We Francji byli obywatelami drugiej kategorii, płacono im gorzej i często traktowano z niechęcią. Jednak to tam nauczyli się walczyć o swoje prawa, angażować społecznie i cenić drobne przyjemności codziennego życia. W Polsce czekały na nich nowe wyzwania i rozczarowania, a podziw otoczenia mieszał się z nieufnością do ich "zagranicznych" zwyczajów. Rozdarcie między dwoma domami nigdy już ich nie opuściło.

Aleksandra Suława, zafrapowana losami urodzonego w Haillicourt dziadka, śledzi historie kilkanaściorga polskich Francuzek i Francuzów, świadków i uczestników burzliwych przemian, które Europa przechodziła w ubiegłym wieku.

Posłuchaj

Aleksandra Suława (Polskie Radio 24 / Poczytnik) 23:13
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Poczytnik

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Aleksandra Suława, autorka książki "Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji"

Data emisji: 18.02.2024

Godzina: 22:06

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej