"Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji"
Aleksandra Suława, zafrapowana losami urodzonego w Haillicourt dziadka, śledzi w swojej książę historie kilkanaściorga polskich Francuzek i Francuzów, świadków i uczestników burzliwych przemian, które Europa przechodziła w ubiegłym wieku.
2024-02-19, 12:35
W latach dwudziestych XX wieku na mocy umowy międzynarodowej między Polską a Francją kilkaset tysięcy Polaków wyjechało, by pracować we francuskich kopalniach. Po II wojnie światowej stara ojczyzna, która potrzebowała rąk do pracy, wezwała ich do powrotu. Wielu odpowiedziało na to wezwanie - wśród nich najbardziej znany polski Francuz, Edward Gierek.
We Francji byli obywatelami drugiej kategorii, płacono im gorzej i często traktowano z niechęcią. Jednak to tam nauczyli się walczyć o swoje prawa, angażować społecznie i cenić drobne przyjemności codziennego życia. W Polsce czekały na nich nowe wyzwania i rozczarowania, a podziw otoczenia mieszał się z nieufnością do ich "zagranicznych" zwyczajów. Rozdarcie między dwoma domami nigdy już ich nie opuściło.
Aleksandra Suława, zafrapowana losami urodzonego w Haillicourt dziadka, śledzi historie kilkanaściorga polskich Francuzek i Francuzów, świadków i uczestników burzliwych przemian, które Europa przechodziła w ubiegłym wieku.
Posłuchaj
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Poczytnik
Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń
Gość: Aleksandra Suława, autorka książki "Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji"
REKLAMA
Data emisji: 18.02.2024
Godzina: 22:06
PR24/ka
REKLAMA