Jan Sehn - tropiciel nazistów
- Jan Sehn to postać wciąż mało znana. Od momentu jego przedwczesnej śmierci w grudniu 1965 r minęło już ponad pół wieku. Mało osób wie, że był to człowiek zaangażowany w ściganie po II Wojnie Światowej zbrodniarzy niemieckich - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Gańczak, autor książki.
2020-03-09, 09:09
Posłuchaj
Nie był więźniem obozów koncentracyjnych, nie doświadczył osobiście niemieckich represji. W czasie wojny zajmował skromną posadę w stowarzyszeniu restauratorów. A jednak to właśnie on, potomek niemieckich kolonistów osiadłych w Galicji, po roku 1945 stał się wybitnym ekspertem od Auschwitz i motorem polskich rozliczeń z brunatną okupacją.
Filip Gańczak przywołał historię rodziny Jana Sehna, która przybyła na tereny ówczesnego zaboru jako koloniści niemieccy. - Stopniowo polonizowali się. Jan Sehn wchodził w dorosłość już w II RP, uczęszczał do polskiej szkoły, studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim – mówił gość audycji.
Jako przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie przesłuchiwał czołowych zbrodniarzy nazistowskich wydanych Polsce: Amona Götha, Rudolfa Hössa, Marię Mandl. I choć później deklarował się jako przeciwnik kary śmierci, wielu katów spod znaku swastyki pomógł posłać na szubienicę.
Ściganie sprawców zbrodni w miarę upływu czasu było coraz trudniejsze. - O ile jeszcze w 1946 i przez większość 1947 r Amerykanie i Brytyjczycy bardzo chętnie wydawali Polsce niemieckich zbrodniarzy, to później czynili to tylko wyjątkowych wypadkach - przypominał gość audycji.
REKLAMA
Materiały dowodowe odnajdował nawet w ruinach i śmietnikach. W niekonwencjonalny sposób docierał do świadków, którzy przetrwali piekło obozów. - Jan Sehn miał duży udział w przygotowaniu frankfurckich procesów oświęcimskich, które toczyły się od 1963 r, zmarł w przededniu drugiego z nich. O ile prasa głównego nurtu w RFN chwaliła jego działalność, to tytuły bliskie środowiskom, które nie pogodziły się z upadkiem Rzeszy, dość mocno atakowały go z powodu roli jaką odegrał – mówił autor książki.
Umiał rozmawiać ze wszystkimi: z komunistycznymi władzami PRL, wojskowymi z USA i prokuratorami z RFN. Tropieniu nazistów poświęcił dwadzieścia lat przedwcześnie przerwanego życia.
Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.
***
REKLAMA
Audycja: Poczytnik
Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert
Gość: Filip Gańczak
Data emisji: 08.03.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 22.06
PR24/mat.prom/ka
REKLAMA