X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Ziutek. Chłopiec od Parasola". Sylwetka Józefa Szczepańskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 23:44
- Mówi się o nim od niewielu lat, gdyż nie zostało po nim zbyt wiele dokumentów, zdjęć i poezji, z kolei jego utwór "Czerwona Zaraza" spowodował natomiast, że po wojnie stał się postacią zakazaną - mówiła w Polskim Radiu Małgorzata Czerwińska-Buczek, autorka biografii poety z czasów Powstania Warszawskiego Józefa Szczepańskiego pt. "Ziutek. Chłopiec od Parasola".
Józef Szczepański Ziutek z braciszkiem
Józef Szczepański "Ziutek" z braciszkiemFoto: Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

- O Józefie Szczepańskim mówi się od niewielu lat, gdyż nie zostało po nim zbyt wiele dokumentów, zdjęć i poezji. Praktycznie wszystko zabrała wojna. Nigdy nie był też związany z żadną grupą literacką. Jego utwór "Czerwona Zaraza" spowodował natomiast, że "Ziutek" był po wojnie postacią zakazaną - podkreśliła Małgorzata Czerwińska-Buczek.

Adam Woronowicz 1200.jpg
Adam Woronowicz: "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" to arcydzieło prozy

- Był wychowany w bardzo tradycyjnej rodzinie wojskowej i poczuciu ogromnej odpowiedzialności oraz umiłowania ojczyzny. Był jednak ogromnym optymistą, co widać nawet w "Czerwonej Zarazie". Także jego ostatnia twórczość zawiera nadzieję i wiarę, że śmierć przyjaciół nie idzie na marne - zwróciła uwagę.

Czytaj także:

Autorka biografii poety opowiadała także o jego szlaku powstańczym. - Zaczyna się na Woli, gdzie wieczorem 4 sierpnia powstaje "Pałacyk Michla", który stał się później hymnem batalionu "Parasol". Brał w największych walkach na Starym Mieście, które broniło się przez cały sierpień. Na początku września "Ziutek" został ranny. Przetransportowano go do Śródmieścia, lecz pomimo operacji 10 września zmarł - mówiła.

Posłuchaj
21:09 PR24_MPLS 2020_08_02-22-08-24.mp3 Małgorzata Czerwińska-Buczek opowiada o poecie z czasów Powstania Warszawskiego, Józefie Szczepańskim (Poczytnik/PR24)

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Poczytnik

Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

Gość: Małgorzata Czerwińska-Buczek

Data emisji: 02.08.2020

Godzina emisji: 22.08

Polskie Radio 24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

76. rocznica Powstania Warszawskiego. Narodowe Centrum Kultury zaprasza na koncert, happening i historyczne pokazy VR

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 10:40
Narodowe Centrum Kultury jak co roku włącza się w obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W czasie koncertu "Warszawo ma" usłyszeć będzie można najbardziej znane pieśni związane z Powstaniem Warszawskim – m.in. "Marsz Żoliborza", "Marsz Mokotowa", "Pałacyk Michla", "Warszawskie dzieci" i "Warszawo ma".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nim wstanie dzień". Powstanie Warszawskie w komiksie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 06:50
– W tym zadziwiającym świecie jest legenda o Warsie i Sawie i słodkie kotki przechadzające się po mieście, a jednocześnie krwawe ślady i demony jak z najstraszniejszych horrorów. To jedna z prób pogodzenia się z tragedią Powstania Warszawskiego w komiksie – mówi Mateusz Matyszkowicz o wydawnictwie "Nim wstanie dzień".
rozwiń zwiń