more_horiz

Krzysztof Masłoń o twórczości Kazimierza Orłosia: "Powrót" sprawia wrażenie remanentów pisarskich

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 09:33
- Krótka forma to jest coś, w czym Orłoś dość często osiąga absolutne mistrzostwo - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Masłoń. Współprowadzącym audycję był Tomasz Zapert.
Kazimierz Orłoś, Powrót
Kazimierz Orłoś, "Powrót"Foto: Kuba Dabrowski
odojewski pap 1200.jpg
Włodzimierz Odojewski. Pisarz, radiowiec, tajny współpracownik

Tematem audycji była twórczość Kazimierza Orłosia, a w szczególności jego ostatnia książka, "Powrót". 

- Ostatnimi czasy autor poszedł trochę w stronę wspomnieniową, dowodem tego były dwa tomy i dzieje dwóch rodzin, Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy, oraz dzieje człowieka piszącego, czyli taka jakby autobiografia - wspomniał w trakcie audycji Tomasz Zapert. - Teraz natomiast powraca z opowiadaniami - zaznaczył.

Prowadzący podkreślił również, że "ceni Kazimierza Orłosia przede wszystkim jako nowelistę". - Jest wspaniałym autorem krótkich form prozatorskich - dodał. 

Posłuchaj
22:25 PR24_mp3 2021_06_13-22-06-48.mp3 Tomasz Zapert: cenię Kazimierza Orłosia przede wszystkim jako nowelistę (Polskie Radio 24)

Krzysztof Masłoń również zauważył, że "autor pozostaje mistrzem krótkiej formy". - Począwszy od jego pierwszych tomów, aż po ten teraz, bardzo ciekawy z wielu powodów - zaznaczył. - "Powrót" na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie remanentów pisarskich, bo te opowiadania podzielone są na rozmaite grupy - zauważył.

Jak zgodnie podkreślili prowadzący, "w lapidarnych tekstach" Kazimierza Orłosia doskonale daje się wyczuć "wirtuozerię jego pióra". 

O opowiadaniach mazurskich i nie tylko, w nagraniu.  

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Data emisji: 13.06.2021

Godzina: 22:06

jb 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem