"Zachęcał do wzięcia odpowiedzialności za własne czyny". Marcin Kawko o wątkach ekologicznych w nauczaniu Franciszka

- Żyjemy sobie wygodnie, konsumujemy, kupujemy, nie widzimy nawet, co konkretnie, bo klikamy w sieci masowo, możemy kupować coraz więcej, zupełnie nie zdając sobie sprawy, jaki wpływ i na kogo mają nasze wybory - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Kawko (Caritas Ludato Si), kóy zwracał uwagę na wątki antykonsumpcjonizmu i ekologii w nauczaniu papieża Franciszka. 

2025-04-26, 15:35

"Zachęcał do wzięcia odpowiedzialności za własne czyny". Marcin Kawko o wątkach ekologicznych w nauczaniu Franciszka
Wizyta papieża Franciszka w USA. Przemówienie na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. 25.09.2015. . Foto: Wojciech Kubik/East News

 Papież Franciszek był pierwszym biskupem Rzymu, który w encyklice szeroko poruszył kwestię zmian klimatu. W opublikowanej w 2015 roku "Laudato si’" (pochwalony bądź), zwanej "zieloną encykliką", skupił się na problemach związanych z ochroną środowiska naturalnego.

Jak podkreślał Marcin Kawko, w encyklice Franciszek zwracał uwagę na zagrożenia, jakie niesie ze sobą konsumpcjonizm. - Żyjemy sobie wygodnie, konsumujemy, kupujemy, nie widzimy nawet, co konkretnie, bo klikamy sobie w sieci masowo, możemy kupować coraz więcej, zupełnie nie zdając sobie sprawy, jaki wpływ i na kogo mają nasze wybory konsumpcyjne. Papież zachęcał do wzięcia odpowiedzialności za własne czyny, a po drugie do wzięcia odpowiedzialności za dobro wspólne, za innych, przede wszystkim za tych najuboższych, bo to jest też największą wartość tego pontyfikatu, przywrócenie Kościoła do miana Kościoła ubogich - zauważył.

Posłuchaj

Marcin Kawko z Caritas o znaczeniu pontyfikatu papieża Franciszka (Świat 24) 25:03
+
Dodaj do playlisty

- Najważniejsze byśmy wzięli odpowiedzialność za własne czyny, przestali zaspokajać niepotrzebne i sztucznie wygenerowane przez spiralę konsumpcjonizmu i rynek kapitalistyczny a zwrócili uwagę na potrzeby (…). Drugą najważniejszą, po relacji z Bogiem, jest relacja z drugim człowiekiem, O tym były te encykliki "Laudatus Si" i "Fratelli tutti" - dodał gość audycji.

Ekspert zwracał uwagę, że problem zmian klimatu papież rozpatrywał w kontekście skutków, jakie niosą one ze sobą dla społeczeństwa. - Ekologia integralna to jest taka ekologia, której centrum jest człowiek, ale nie jako pan wszystkiego, jak chcieliby niektórzy z bardziej konserwatywnych części Kościoła, ale jako integralna część systemu. My zależymy od przyrody, nie przeżyjemy bez niej, jak i przyroda zależy od naszych decyzji - wyjaśniał Marcin Kawko.

REKLAMA

Czytaj także:


***

AudycjaŚwiat 24
ProwadzącyMagdalena Skajewska
Gość: Marcin Kawko, projekt "Caritas Laudato Si"
Data emisji: 26.04.2025
Godzina emisji: 13.33

Źródło: Polskie Radio 24/ka/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej