"Oddychający" twór w wulkanie w Yellowstone. Od niego zależy, czy dojdzie do katastrofy

Pod Kalderą Yellowstone spoczywa wielka "oddychającą" czapa magmy - odkryła grupa badaczy z amerykańskich uniwerystetów. Ich zdaniem stanowi ona pokrywę, która zabezpiecza superwulkan przed potężną eksplozją. Jej dokładna obserwacja może przynieść ostrzeżenie, że nadchodzi kataklizm.

2025-04-26, 17:46

"Oddychający" twór w wulkanie w Yellowstone. Od niego zależy, czy dojdzie do katastrofy
Badacze odkryli, co powstrzymuje gigantyczną erupcję w Yellowstone. Foto: Facebook/Yellowstone National Park

Pokrywa nad wielkim zbiornikiem magmy

Dzięki badaniom sejsmicznym naukowcy odkryli, że pod Yellowstone znajduje się aktywny rezerwuar magmy. Cały czas uwalnia się z niego gaz, ale struktura pozostaje stabilna. Ma za to odpowiadać umiejscowiona 3,8 km pod powierzchnią ziemi czapa, która utrzymuje ciśnienie i temperaturę pod kontrolą. Dzieje się tak za sprawą porowatej struktury, która działa jak zawór bezpieczeństwa. Naukowcy porównali jej działanie do "równomiernego oddychania". 

Identyfikując czapę pod Yellowstone, zespół badaczy ustanowił nowy punkt odniesienia do monitorowania aktywności wulkanu. Przyszłe badania wykrywając zmiany w zawartości stopu lub akumulacji gazu, mogą służyć jako wczesne sygnały ostrzegawcze - zaznacza w komunikacie Uniwersytet Rice'a, którego naukowcy nadzorowali badania. 

Gigantyczne eksplozje superwulkanu w Yellowstone

Prowadzenie badań na terenie parku narodowego dodatkowo utrudniało pracę badaczy. Ciężki sejsmograf wibracyjny mógł pracować tylko w nocy i tylko w wyznaczonych punktach. Aby zebrać sygnał, rozmieszczono w okolicy 600 czujników sejsmicznych. 


Wibrator sejsmiczny mógł pracować w Yellowstone tylko nocą Wibrator sejsmiczny mógł pracować w Yellowstone tylko nocą

Kaldera Yellowstone jest pozostałością po gigantycznych eksplozjach superwulkanu. Wiadomo o trzech takich wydarzeniach, ostatni raz  640 tys. lat temu.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródła: Rice University/fc


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej