X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ułaskawienie". Jan Jakub Kolski "najbliżej prawdy" o powojennych dylematach

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 23:00
- Ten film to refleksja na temat polskiego społeczeństwa po II Wojnie Światowej. Społeczeństwa straszliwie doświadczonego, zgnębionego, straumatyzowanego, zdruzgotanego - powiedział o "Ułaskawieniu" Piotr Zaremba. Dzieło Jana Jakuba Kolskiego nazywa się "pierwszym dobrym filmem o Żołnierzach Wyklętych".
Audio
  • 21.0219 "Ułaskawienie". Najlepszy film o Żołnierzach Wyklętych?
Kadr z Ułaskawienia Jana Jakuba Kolskiego
Kadr z "Ułaskawienia" Jana Jakuba KolskiegoFoto: materiały prasowe

Na ekranach kin zagości film "Ułaskawienie" w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Obraz opowiada historię rodziców Żołnierza Wyklętego zamordowanego przez komunistycznych oprawców. Historia, jak mówił reżyser, oparta jest na autentycznych zdarzeniach i wiąże się z losami jego dziadków i wuja. Akcja filmu rozgrywa się w 1946. Starsze małżeństwo Hanna i Jakub, przemierzają długa drogę, by pochować swojego syna, a jego ciało ustrzec przed kolejną profanacją UB. Odbyła się już prapremiera filmu.

Piotr Zaremba, historyk i publicysta, powiedział, że zalicza "Ułaskawienie" do listy "najważniejszych polskich filmów historycznych po II wojnie światowej". - To jest film jak na razie mało głośny. Na festiwalu w Gdyni został "przykryty" filmami poruszającymi bieżące tematy, skandalizującymi, myślę tutaj między innymi o "Klerze" - powiedział. 

Na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2018 obraz zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz, nagrodę za główną rolę kobiecą - dla Grażyny Błęckiej-Kolskiej oraz za najlepsze kostiumy. Pojawiają się głosy, że jest to "pierwszy dobry film o Żołnierzach Wyklętych w polskiej kinematografii". - Można powiedzieć, że Jan Jakub Kolski zaskakuje. Jego wcześniejsze filmy, w estetyce "realizmu magicznego", były dość hermetyczne, osobiste. Przede wszystkim dotykały sfery jednostka-zbiorowość, w poetycki sposób pokazywały relacje miedzy człowiekiem a przyrodą i wiejskim środowiskiem. Natomiast on nigdy tak mocno nie dotknął rzeczywistości politycznej - podkreślił Piotr Zaremba.

Publicysta dodał, że film "nie wchodzi w uproszczony obraz «Żołnierze Wyklęci walczyli, byli dzielni» i tyle", ale przedstawia też polskie społeczeństwo po wojnie i jego dylematy. Nazwał Jana Jakuba Kolskiego "jedynym twórcą, który znalazł dla okresu bezpośrednio po wojnie właściwy język". Jego zdaniem reżyser "jest najbliżej prawdy o tamtych czasach".

Więcej w całej rozmowie.

Rozmawiał Łukasz Adamski.

PR24/msze, IAR

____________________ 

Data emisji: 20.02.2019

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak