Pauline Kael - "niezwykła postać kina i niegrzeczna dziewczyna z zachodu"

- Pauline Kael jest unikatowym przykładem krytyka filmowego, który był zawsze szczery w swoich reakcjach. Była nieustraszona i często pisała wbrew wszystkim - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Michał Oleszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

2019-06-20, 08:03

Pauline Kael - "niezwykła postać kina i niegrzeczna dziewczyna z zachodu"
Pauline Kael. Foto: screen/youtube

Posłuchaj

19.06.19 "Wieczór filmowy Adamskiego". Pauline Kael - "niezwykła postać kina"
+
Dodaj do playlisty

Pauline Kael (1919 – 2001) była jedną z najbardziej wpływowych i zaangażowanych krytyczek filmowych w historii kina. Swoje recenzje przez wiele lat przedstawiała na łamach "The New York Times’a". Potrafiła uratować niektóre dzieła przed złą passą, ale gdy film jej nie przekonał nie wahała się używać mocnych słów i niekiedy wręcz łamała reżyserskie kariery. 19 czerwca przypada okrągła setna rocznica jej urodzin.

- Pauline Kael miała polskie korzenie. Jej rodzice byli Żydami z Warszawy, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Sama Kael przyszła na świat już jednak w nowym świecie, czyli w Kalifornii - zaznaczył dr Michał Oleszczyk. Krytyk filmowy zauważył również, że nie pochodziła ona z inteligenckiej rodziny. - Należała do pierwszego pokolenia w tej rodzinie, które odebrało wyższe wykształcenie. Nie była też w nowojorskiej elicie i weszła tam zupełnie z zewnątrz - dodał.

Gość PR24 podkreślił, że teksty Pauline Kael były genialną prozą. - Ona stworzyła swój własny styl, w którym był luz oparty na kolokwializmach, ale nie brakowało też w tym żelaznej intelektualnej dyscypliny. Miała nieprawdopodobną erudycję i niepowtarzalną logikę myślenia - komentował dr Michał Oleszczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

REKLAMA

Audycję prowadził Łukasz Adamski.

Polskie Radio 24

------------------------------------

Data emisji: 19.06.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 22.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej