X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Pomiechówek – jedno z miejsc największej masowej kaźni Polaków

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 17:42
- Trochę ucieka powszechnej świadomości fakt, że Polska była pokryta setkami takich placówek terroru i eksterminacji, które nie miały statusu KL – nie były to obozy koncentracyjne. To wynika z pewnej systematyki prawno-administracyjnej, którą przyjęto – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
Audio
Choć Pomiechówek nie miał statusu KL jak np. Auschwitz, był on jednym z miejsc największej masowej kaźni obywateli II RP. Zdjęcie ilustracyjne
Choć Pomiechówek nie miał statusu KL jak np. Auschwitz, był on jednym z miejsc największej masowej kaźni obywateli II RP. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Pomiechówek to niesłusznie zapomniane miejsce kaźni. Straszliwe miejsce, w którym w okresie niemieckiej okupacji w nieludzkich warunkach byli przetrzymywani i mordowani Polacy, obywatele II Rzeczpospolitej. Jest to jeden z takich obozów niemieckich, które pozostają trochę w cieniu tych wielkich obozów koncentracyjnych, ośrodków zagłady – powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Siwek.

Jak zaznaczył, Pomiechówek w systemie niemieckiej administracji nie był przeznaczony "wprost" do eksterminacji, nie był ośrodkiem zagłady. - Natomiast warunki, jakie tam panowały, zbrodnie, których dokonywała załoga obozu na osadzonych więźniach, właściwie niczym się nie różniły od obozów koncentracyjnych. W przypadku Pomiechówka mamy relacje więźniów, którzy zostali przeniesieni do obozu koncentracyjnego. Przeżyli ten obóz i po wojnie opowiadali, że przyjęli z ulgą to, że wyrwali się z Pomiechówka, z tego strasznego miejsca – podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/bartos

----------------------------

Data emisji: 09.02.2019

Godzina emisji: 16.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mengele - "Anioł Śmierci" z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 05:45
- Eksperymenty odbywały się codziennie. Doktor Mengele przychodził do baraku i palcem pokazywał, kto będzie ofiarą danego dnia - wspomina ocalała z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau bliźniaczka.
rozwiń zwiń