Dyrektor IPN w Katowicach o strajku w "Piaście": nie złamano oporu

- Wyjątkowość strajku w "Piaście" polega na tym, że protestujący wytrwali - nie złamano oporu załogi mimo nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Warto podkreślić, że nie był to jedyny strajk podziemny w tym czasie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach.

2019-12-29, 07:50

Dyrektor IPN w Katowicach o strajku w "Piaście": nie złamano oporu
Z dokumentów odnalezionych po latach wynika, że komunistyczne władze planowały pacyfikację kopalni. Foto: ipn.gov.pl/Solidarność KWK Piast

Posłuchaj

Dr Andrzej Sznajder: strajk na kopalni "Piast" jest pod wieloma względami wyjątkowy (Historyczne wydarzenie tygodnia/PR24)
+
Dodaj do playlisty

Strajk w KWK "Piast" był najdłuższym strajkiem stanu wojennego. Przez dwa tygodnie, 650 metrów pod ziemią ponad tysiąc górników protestowało przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Ich strajk zakończył się po dwóch tygodniach, 28 grudnia 1981.

Powiązany Artykuł

Piast 1200 PAP.jpg
Strajk w KWK "Piast"- najdłuższy strajk stanu wojennego

Wszystko zaczęło się 14 grudnia o godzinie 13. To wtedy górnicy pierwszej zmiany na wieść o zatrzymaniu Eugeniusza Szelągowskiego, zastępcy przewodniczącego Komisji Zakładowej "Solidarności", i przewodniczącego KZ "Solidarności" Przedsiębiorstwa Robót Górniczych z Mysłowic Stanisława Dziwaka, zdecydowali się pozostać pod ziemią.

Zapomniany strajk

Dr Andrzej Sznajder, który był gościem Polskiego Radia 24 podkreślił, że "ten strajk jest w pewnym sensie zapomniany". - To w pewien sposób zdumiewające. Na Śląsku godzimy się z tym, że wszystkie te akcje strajkowe, protesty przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego pozostają w cieniu tego jednego - tragedii, która miała miejsce na kopalni "Wujek" w Katowicach, kiedy 9 górników zostało zamordowanych - podkreślił.

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

REKLAMA

- Niewątpliwie jednak ten strajk na kopalni "Piast" jest pod wieloma względami wyjątkowy. Trwał on 14 dni - zaczął się właściwie 14 grudnia i trwał do 28 dnia miesiąca. Warto podkreślić, że nie był to jedyny strajk podziemny. Mniej więcej w tym samym czasie trwał podobny strajk na kopalni Ziemowit w Lędzinach, który skończył się w przededniu Wigilii - mówił dyrektor oddziału IPN w Katowicach.

- Wyjątkowość strajku w "Piaście" polega na tym, że protestujący wytrwali - nie złamano oporu załogi mimo nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Dopiero 26 grudnia strajkujący zaczęli rozważać możliwość zakończenia protestu, co nastąpiło ostatecznie dopiero 28 grudnia - wspominał gość Tadeusza Płużańskiego.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Andrzej Sznajder (dyrektor oddziału IPN w Katowicach)
Data emisji: 29.12.2019
Godzina emisji: 07.06

PR24/pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej