X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zamordowany przez komunistów w mundurze Wehrmachtu. Rocznica śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 08:35
- Spotkało go to, co zdecydowaną większość Żołnierzy Wyklętych. Komuniści nie mogli sobie pozwolić na to, by pozostawić przy życiu ludzi, którzy próbowali wywalczyć Polsce wolność - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Romuald Rzeszutek, wiceprezes stowarzyszenia Prawda i Pamięć i autor książki o Hieronimie Dekutowskim "Zaporze".
Audio
  • Romuald Rzeszutek o Hieronimie Dekutowskim "Zaporze" (Historyczne wydarzenie tygodnia)
Mjr Hieronim Dekutowski Zapora
Mjr Hieronim Dekutowski "Zapora"Foto: IPN

7 marca 1949 roku w ubeckim więzieniu na warszawskim Mokotowie został zamordowany mjr Hieronim Dekutowski "Zapora", żołnierz PSZ na Zachodzie, cichociemny, legendarny dowódca oddziałów partyzanckich AK, następnie DSZ i WiN na Lubelszczyźnie. Wraz z nim stracono jego sześciu podkomendnych.


Dmitrowicz.jpg
Dmitrowicz o Żołnierzach Wyklętych: lewicowa i postkomunistyczna strona boi się prawdy historycznej

Hieronim Dekutowskim został poddany brutalnemu śledztwu. Jego ostatnie chwile są porażające: ten młody, około 30-letni człowiek, pod koniec wyglądał jak starzec. - Przy pomocy kombinerek, pilników i młotków próbowano wymusić na nim zeznania. Dodatkowo na potrzeby procesu Dekutowski i jego podkomendni zostali ubrani w bluzy Wehrmachtu, co miało psychologiczne znaczenie, również dla opinii publicznej. W niemieckich mundurach zostali też zamordowani - tłumaczył Romuald Rzeszutek. Komuniści skazali "Zaporę" na siedmiokrotną karę śmierci.

Posłuchaj
22:58 PR24_mp3 2021_03_07-07-05-53.mp3 Romuald Rzeszutek o Hieronimie Dekutowskim "Zaporze" (Historyczne wydarzenie tygodnia)

 

Przez wiele lat miejsce pochówku Hieronima Dekutowskiego i jego żołnierzy było nieznane. Dopiero w lecie 2012 r. podczas ekshumacji prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej odnaleziono ich szczątki w kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, tzw. Łączce.  27 września 2015 r. Hieronim Dekutowski wraz ze swoimi żołnierzami został pochowany w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych ­Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Romuald Rzeszutek (wiceprezes stowarzyszenia Prawda i Pamięć, autor książki o Hieronimie Dekutowskim "Zaporze")
Data emisji: 7.03.2021
Godzina emisji: 07.06

PR24/tj


Czytaj także

"Była to dla nich dalsza część tej samej wojny". Dr Urbankowski o walce "Żołnierzy Wyklętych"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 15:15
- To strukturalnie najbardziej przypominało powstanie styczniowe - partyzanci walczyli w lasach, małymi oddziałami. Z tym, że powstanie "Żołnierzy Wyklętych" trwało znacznie dłużej - powiedział w Polskim Radiu 24 pisarz i publicysta dr Bohdan Urbankowski. 
rozwiń zwiń