more_horiz

Napad ZSRR na Polskę w 1939 r. Piotr Szubarczyk: nieszczęściem były komunistyczne bandy

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 11:34
- Ulotki ukazujące się zarówno na froncie białoruskim jak i ukraińskim, wzywały do zabijania oficerów i przechodzenia na stronę armii sowieckiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Szubarczyk, historyk. Podkreślił jednak, że Polacy nie dali się na to nabrać.
Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 roku
Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 rokuFoto: IPN

17 września 1939 roku Związek Sowiecki napadł na Polskę. Na wschodnie tereny II RP wkroczyła Armia Czerwona. 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie Sowieci podpisali z III Rzeszą pakt o nieagresji, do którego dołączono tajny protokół. Jest on znany jako pakt Ribbentrop-Mołotow, a jego ustalenia dotyczyły podziału wpływów między Niemcy a Związek Sowiecki.

Agresja Armii Czerwonej

Piotr Szubarczyk powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że bardzo dużym niebezpieczeństwem dla ludności były komunistyczne bojówki, które siały postrach i mord wśród ludności. - Prawdziwą plagą i nieszczęściem w 1939 roku było to, że oprócz regularnej armii były bandy komunistyczne, które miały całkowicie wolną rękę. Sowiecka propaganda próbowała pokazać, że dokonuje się jakaś rewolucja społeczna - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że Polacy mieli wiedzę na temat prawdziwej twarzy Rosjan po wojnie z 1920 roku i nie dawali się nabrać na hasła serwowane przez Armię Czerwoną. - Ulotki ukazujące się zarówno na froncie białoruskim jak i ukraińskim, wzywały do zabijania oficerów i przechodzenia na stronę armii sowieckiej, która reprezentuje interesy chłopów i robotników. Młodzi Polacy nie dali się na to złapać - powiedział.

- Doskonale wiedzieli co to jest czerwona zaraza i bolszewicka nawała i nie dali się - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:06 PR24 2022_09_18-11-06-33.mp3 Piotr Szubarczyk o agresji Związku Sowieckiego na Polskę (Historyczne wydarzenie tygodnia)

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Piotr Szubarczyk (reżyser, historyk)
Data emisji: 18.09.2022
Godzina emisji: 11.06

dz

Zobacz także

Zobacz także