more_horiz

Jak SB rozpracowywała kierownictwo "Solidarności". Rozmowa z dr Grzegorzem Majchrzakiem

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 13:00
- "Solidarność", używając terminologii SB, była operacyjnie ochraniana. Nie była rozpracowywana. Brało się to stąd, że ona działała legalnie. Nie można było więc jej formalnie rozpracowywać. Ale od samego początku "Solidarność" była przez SB traktowana jako wróg - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Majchrzak, historyk IPN.
Solidarność, zdjęcie ilustracyjne
"Solidarność", zdjęcie ilustracyjne Foto: Grabowski Foto / Shutterstock.com

"Rozpracowanie organów kierowniczych NSZZ »Solidarność« przez Służbę Bezpieczeństwa 1980–1982" - to najnowsza książka dra Grzegorza Majchrzaka. 

- W 1982 roku skończono dużą operację, która miała na celu "odbudowę" Solidarności, czyli realizację pomysłu Stanisława Kani, który od września 1980 roku był pierwszym sekretarzem partii. Jego pomysł na "Solidarność" był taki, żeby nad związkiem przejąć kontrolę, wkomponować go w system - zaznaczył historyk.

Jak podkreślił, "przejęcia mieli dokonać działacze uznani za umiarkowanych, w tym agentura Służby Bezpieczeństwa". - Miał to być zatem zupełnie inny związek od tego, który powstał we wrześniu 1980 roku. Bo rzeczywiście "Solidarność", używając terminologii SB, była operacyjnie ochraniana. Nie była rozpracowywana. Brało się to stąd, że ona działała legalnie. Nie można było więc jej formalnie rozpracowywać - powiedział Grzegorz Majchrzak. 

- Ale o zamiarach SB najlepiej mówi karta, która była wypełniana przy okazji rozpracowywania "Tygodnika Solidarność", gdzie jest wpisane "element wrogi: cała redakcja". Bo "Solidarność" od samego początku była traktowana przez SB jako wróg - podsumował. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:22 PR24 2022_12_11-11-06-25.mp3 dr Grzegorz Majchrzak o rozpracowywaniu kierownictwa "Solidarności" (Historyczne wydarzenie tygodnia) 

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia" 

Prowadził: Tadeusz Płużański

Gość: dr Grzegorz Majchrzak (historyk IPN)

Data emisji: 11.12.2022

Godzina: 11.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także