Jaką rolę odgrywa w aktorstwie oddech? Wiktor Stypa zdradził, jakie techniki stosuje się w teatrze

- Jeżeli tworzymy scenę, w której aktor ma zagrać pewnego rodzaju strach, smutek, radość, to zastanawiamy się, w jaki sposób te emocje mogą wpłynąć na jego oddech - mówił w Polskim Radiu 24 Wiktor Stypa, reżyser teatralny.

2021-01-30, 23:59

Jaką rolę odgrywa w aktorstwie oddech? Wiktor Stypa zdradził, jakie techniki stosuje się w teatrze
Zdj. ilustracyjne. Foto: Shutterstock/metamorworks

Reżyser teatralny Wiktor Stypa opowiedział, w jaki sposób aktorzy wykorzystują w swojej pracy różne sposoby oddychania. Na początku rozmowy przypomniał, że nieprawidłowe wzorce oddechu powodują na co dzień chroniczny stres, który jest "okropnie szkodliwy dla procesu twórczego".

Powiązany Artykuł

shutterstock_smuek.jpg
"Jak się nie bać żyć. Sztuka panowania nad lękiem". Teresa Tomczyńska: autor podaje proste sposoby

Mówiąc o pracy na scenie, wyróżnił dwa aspekty. - Z jednej strony staramy się złagodzić stres przedspektaklowy, który jest krytyczny dla aktora. Z drugiej strony zastanawiamy się nad tym, jak ten oddech i wszystkie aspekty fizjologiczne, które się z nim łączą, wpływają na naszą postawę, głos i samą postać, jaką kreujemy - wyjaśnił gość PR24.

Jak wytłumaczył reżyser, postać jest nieraz "wbita w pewne okoliczności, które mogą powodować, że jej organizm zaczyna funkcjonować w inny sposób". Tak się dzieje np. w momencie, gdy bohater sztuki przeżywa skrajne emocje. - Momentami bardzo trudno jest to zagrać - mówił Stypa.

Czytaj także:

Wpływ oddechu na postać

Reżyser wyjaśnił, że aby "zsyntetyzować" świat fikcyjnego bohatera i jego odtwórcy, czasem "otacza się aktora czynnikami i bodźcami, które postać odbiera nieświadomie, ale aktor zaczyna je łapać świadomie", np. poprzez hiperwentylację. - W momentach skrajnego stresu jesteśmy bardzo przetlenieni, nasz organizm nie pracuje prawidłowo, co powoduje pewnego rodzaju spięcia - wyjaśnił Stypa.

- Jeżeli tworzymy scenę, w której aktor ma zagrać pewnego rodzaju strach, smutek, radość, zastanawiamy się, w jaki sposób te emocje mogą wpłynąć na jego oddech - tłumaczył reżyser. - Robimy to albo bezpośrednio na scenie, np. mówimy tekst na przetlenieniu, oddychając w charakterystyczny sposób, zastanawiamy się nad rytmem słów, które wywołuje oddech, albo pasywnie, czyli budując improwizację prowadzoną, w trakcie której pod wpływem różnych ćwiczeń oddechowych wchodzimy w pewne stany, które potem przenosimy na scenę - dodał gość PR24.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj

Wiktor Stypa o wykorzystywaniu technik oddechowych w pracy aktora ("Kulturalnie na temat") 22:11
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Kulturalnie na temat" 
Prowadząca: Katarzyna Cygler 
Gość: Wiktor Stypa, reżyser teatralny, instruktor oddechu
Data emisji: 30.01.2020
Godzina: 23.59

jbt/pr24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej