"Dominujący jest temat kryzysu". Ewa Pilawska o festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
- Spektakle na festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych są w moim odczuciu ważne, bo wywołują tematy, które zmuszają do refleksji i odpowiadają na trzy fundamentalne pytania, które twórca teatru powinien sobie zadać: o czym, po co i dla kogo - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi i festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.
2021-10-03, 00:01
W sobotę w Teatrze Powszechnym w Łodzi ruszył festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. - Repertuar jest bardzo różnorodny, złożony z różnego rodzaju estetyk - mówiła w Polskim Radiu 24 dyrektor festiwalu Ewa Pilawksa. - Temat festiwalu nigdy nie jest kryterium dobierania spektakli, zawsze zależy mi na rozmowie, byśmy zastanowili się nad estetyką współczesnego teatru, publicznością, lub dekonstrukcją - wskazała.
Powiązany Artykuł
Igor Gorzkowski: teatr to spotkanie
Gość "Kulturalnie na temat" podkreśliła, że stara się, by na festiwalu gościły spektakle ważne. - Na pewno nie kategoryzuję: najważniejsze, czy najlepsze. Nie kategoryzuję, nie czuję się powołaną, każdy ma inny gust. One są ważne w moim odczuciu, bo wywołują tematy, które zmuszają do refleksji, które - z mojego punktu widzenia - odpowiadają na trzy fundamentalne pytania, które twórca teatru powinien sobie zadać: o czym, po co i dla kogo? - podkreśliła. - Zanim chcemy urzeczywistnić tekst w teatrze, to reżyser musi sobie odpowiedzieć na te trzy fundamentalne pytania. W mojej ocenie, wszystkie te spektakle na nie odpowiadają - przyznała.
Czytaj także:
- "Chciałem się zmierzyć z gigantem". Libera o nowym przekładzie Szekspira
- "Norwid'Elipsa" – prapremiera międzynarodowego projektu
Gość Polskiego Radia 24 stwierdziła, że w tym roku - zapewne, wskutek pandemii - dominujący jest temat kryzysu, "czy egzystencjalnego, czy ekonomicznego". - Ten kryzys świata, z którym mamy do czynienia, to, co się zmienia na naszych oczach, ta planeta, na której żyjemy, rzeczywistość, do której jesteśmy przyzwyczajeni, która odchodzi na naszych oczach. Choćbyśmy stawali na rzęsach, nie zatrzymamy jej, musimy zmienić filozofię życia, świata, filozofię naszą wewnętrzną - od prostego uporządkowania, segregowania śmieci, po fundamentalne myślenie o tym, że jeśli chcemy zachować tę planetę dla naszych dzieci, musimy wykonać ogromną pracę, także wewnętrzną człowieka, gdzie - w moim odczuciu - agresję powinna zastępować empatia - podkreśliła Ewa Pilawska.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Kulturalnie na temat"
Prowadzący: Katarzyna Cygler
Gość: Ewa Pilawska (dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi)
Data emisji: 2.10.2021
REKLAMA
Godzina emisji:23.35
Polecane
REKLAMA