more_horiz

"Sol Salutis - mowa liczb". Wojnarowski: Mickiewicz to nie tylko romantyzm, ale i matematyka

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 13:30
- Zorientowałem się, że Adam Mickiewicz ze światem matematyki ma całkiem dużo wspólnego - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wojnarowski, autor multimedialnej instalacji "Sol Salutis - mowa liczb". 
Sol Salutis - mowa liczb. J. Wojnarowski w PR24: Mickiewicz to nie tylko romantyzm, ale i matematyka
"Sol Salutis - mowa liczb". J. Wojnarowski w PR24: Mickiewicz to nie tylko romantyzm, ale i matematykaFoto: Domena publiczna/CC0

7 grudnia o godz. 17.00 w murach wileńskiego ratusza odbyło się otwarcie multimedialnej instalacji "Sol Salutis – mowa liczb", która łączy poetę romantycznego Adama Mickiewicza z systemami matematycznymi poprzez niezwykłe doświadczenie audiowizualne.

- Zapewne pamiętamy tajemniczy szyfr 44, który pojawia się w twórczości Mickiewicza. Jego rozszyfrowania podjął się Zdzisław Kępiński, który w książce "Mickiewicz hermetyczny" podjął się zdekodowania szyfru wychodząc poza rozumienie jako wskazanie jednej osoby - powiedział gość PR24.

"Mickiewicz z matematyką ma wiele wspólnego"

Praca powstała na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza. Inspiracją do jej stworzenia było nigdy nieopublikowane dzieło polskiego wieszcza "Historia przyszłości". Centralny element instalacji stanowi duże, koliste zwierciadło pełniące funkcję ekranu.

Instalacja prezentowana będzie w 5 miastach europejskich, związanych z osobą Adama Mickiewicza: Paryżu, Wilnie, Rzymie, Stambule i Krakowie.

Czytaj także:

- Zorientowałem się, że Mickiewicz ze światem matematyki ma całkiem dużo wspólnego, bo Mickiewicz to nie tylko romantyczność, ale i "Historia przyszłości", książka której co prawda nie opublikował, ale zachowała się ona we fragmentach całościowej wizji przyszłości świata i stała pionierską powieścią science fiction - mówił Jakub Wojnarowski.


Posłuchaj
21:38 PR24_mp3 2021_12_11-23-35-44.mp3 "Sol Salutis - mowa liczb". J. Wojnarowski w PR24: Mickiewicz to nie tylko romantyzm, ale i matematyka ("Kulturalnie na temat")

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

Prowadzący: Katarzyna Cygler

Gość: Jakub Wojnarowski, autor multimedialnej instalacji "Sol Salutis - mowa liczb"

Data emisji: 11.12.2021

Godzina: 23:35

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem