Kiedy naprawdę narodził się Chrystus? "25 grudnia przyjęto dopiero w IV wieku"
- Kościół, ustanawiając datę narodzin Chrystusa, uczynił to w celu zaadoptowania typowo pogańskich świąt do swoich potrzeb i nadania im chrześcijańskiego charakteru - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Szepetiuk-Barańska z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.
2021-12-26, 00:02
Dziś Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej. To także okres pełen symboliki, czasami - jak przyznaje w Polskim Radiu 24 Agnieszka Szepetiuk-Barańska z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu - odnoszącej się wprost do zwyczajów pogańskich i ludowych.
"25 grudnia przyjęto dopiero w IV wieku"
Jak mówiła gość "Kulturalnie na temat", data przyjęta za dzień narodzin Chrystusa, jest umowna. - Żaden z ewangelistów nie określił dokładnej daty narodzin Chrystusa. Nie wiadomo dokładnie, w jakim miesiącu, w jakim dniu przyszedł na świat - podkreśliła.
- Samą datę 25 grudnia przyjęto dopiero w IV wieku, na soborze nicejskim w roku 325. Tego dnia obchodzono święto narodzin perskiego Mitry, a w Cesarstwie Rzymskim obchodzono uroczystości ku czci boga Saturna - opiekuna rolnictwa, zasiewów. Kościół, ustanawiając datę narodzin Chrystusa, uczynił to w celu zaadoptowania typowo pogańskich świąt do swoich potrzeb, nadania im chrześcijańskiego charakteru - mówiła.
"Czas magiczny i niezwykły"
Rozmówca Katarzyny Cygler wskazała, że także rytuały odnoszą się do mitów. - W kalendarzu tego polskiego świętowania rytuały bożonarodzeniowe, które dzisiaj szczątkowo kultywujemy, mają swoje źródło w micie o rodzącym się słońcu, podczas zimowego przesilenia, które zawsze następuje około 21 grudnia - wyjaśniła.
REKLAMA
- Na pewno dawniej na wsi był to czas magiczny, czas niezwykły - dodała. - Boże Narodzenie to święto o podwójnym znaczeniu. Z jednej strony to okres, gdy świat zamiera, pogrąża się, a z drugiej strony kończy się ten proces i zaczyna się odrodzenie. To swoiste misterium radości, w którym krzyżują się nasze dwie przestrzenie: ludzka, przyrodzona i boska, nadprzyrodzona - zauważyła.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
- Prof. Karol Myśliwiec i jego wigilijne wspomnienia
- "Walka ideologiczna z tradycją chrześcijańską". Prof. Łęcicki o podejściu do Bożego Narodzenia
- Święta Bożego Narodzenia za kratami. "Bóg to potężny ogień, potrafi pomóc"
***
Audycja: "Kulturalnie na temat"
Prowadzący: Katarzyna Cygler
REKLAMA
Gość: Agnieszka Szepetiuk-Barańska (Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu)
Data emisji: 25.12.2021
Godzina emisji: 23.35
mbl
REKLAMA
Polecane
REKLAMA