Dworczyk mówi o przegranej wojnie o amunicję. "Było dużo gadania"

2025-03-28, 17:00

- Mieliśmy szansę zbudować własną zdolność produkcji amunicji oraz środków bojowych na eksport. Mam nadzieję, że uda nam się przynajmniej zbudować fabrykę, która będzie zabezpieczała nasze potrzeby - mówił w podcaście Polskiego Radia "Strefa Wpływów" europoseł PiS Michał Dworczyk, były szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego.

Wojna w Ukrainie i ostatnie działania nowej amerykańskiej administracji sprawiły, że Europa stoi przed koniecznością natychmiastowych zbrojeń, w tym szybkiego zwiększenia produkcji amunicji. Kluczowy jest kaliber 155 mm - standardowa wielkość amunicji artyleryjskiej w państwach NATO. Jest ona potrzebna do używanych przez polskie wojsko armatohaubic Krab i koreańskich K9. Potrzebujemy co najmniej miliona takich pocisków.

Jednak zdaniem gościa Polskiego Radia "przegraliśmy wojnę o amunicję", i to na wielu odcinkach. Przez trzy lata wojny w Ukrainie padło wiele pięknych i wzniosłych słów z ust polityków prawicy i lewicy, wszystkich. Nadal nie mamy jednak fabryki amunicji. W tym czasie w Ukrainie powstało blisko 40 fabryk - powiedział Michał Dworczyk.  


Posłuchaj

Michał Dworczyk w "Strefie Wpływów" 1:37:33
+
Dodaj do playlisty

Polityk odwiedził ostatnio jedną z takich fabryk, która powstała w ciągu 1,5 roku. - Posiada zdolność budowy 35 tys. granatów moździerzowych miesięcznie. Pracuje pełną parą. Możemy tylko pomarzyć o takiej wydajności i efektywności. Postawiona jest na cyfrowym sprzęcie tajwańskim. Oczywiście granaty moździerzowe to nie amunicja 155 mm, zupełnie inna technologia, ale fabryk amunicji zostało zbudowanych lub buduje się w tym momencie bardzo dużo, przez takich potentatów jak np. Rheinmetall. Tylko w Polsce było dużo gadania. Zastrzegam, że to też jest autokrytyka. Ale przypominam, że od 1,5 roku rządzą "profesjonaliści" i "mistrzowie organizacji" - mówił europoseł PiS.    

Stracone szanse

Jego zdaniem obecny rząd zablokował projekt, który był najbliższy realizacji - Rządową Rezerwę Amunicyjną. - Nowa spółka została powołana z 51-proc. udziałem skarbu państwa. Miała zbudować fabrykę amunicji 155 mm o wydajności 200 tys. sztuk rocznie. Linia produkcyjna miała być pozyskana z Turcji. Mimo wysiłków szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza zostało to zaorane przez premiera Donalda Tuska ze względów politycznych. Dziś znów znajdujemy się w punkcie wyjścia. Kilka dni temu przeczytałem, że MON rozpoczyna rozmowy z Turkami, z którymi na przełomie 2022/23 dogadywane były ostatnie kwestie związane z linią produkcyjną. Mieliśmy szansę zbudować własną zdolność produkcji amunicji oraz środków bojowych na eksport. Mam nadzieję, że uda nam się przynajmniej zbudować fabrykę, która będzie zabezpieczała nasze potrzeby - podsumował Michał Dworczyk.   

REKLAMA

Obecnie jedynym państwowym podmiotem produkującym w Polsce amunicję jest Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), skupiająca kilkadziesiąt zakładów przemysłowych, obiektów serwisowych i ośrodków badawczych kluczowych dla polskiego przemysłu obronnego. Amunicję produkują jej spółki: Mesko i Dezamet. Istnieje też spółka Gamrat wytwarzająca komponenty niezbędne do produkcji amunicji różnych typów, a także Nitro-Chem przygotowująca amunicję do użycia jej zgodnie z przeznaczeniem.

***

Każdy odcinek "Strefy Wpływów" dostępny jest na platformie podcastowej Polskiego Radia i na kanale YouTube Polskiego Radia 24.

"Strefa Wpływów" to wspólny podcast polityczny radiowej Jedynki, radiowej Trójki i Polskiego Radia 24. Renata Grochal, Jacek Czarnecki i Roch Kowalski analizują najważniejsze wydarzenia polityczne tygodnia.


REKLAMA

***

Podcast: Strefa Wpływów
Prowadzący: Roch Kowalski, Renata Grochal, Jacek Czarnecki 
Gość: Michał Dworczyk (europoseł PiS)
Data emisji: 28.03.25
Godzina emisji: 18.00

jt/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej