more_horiz

"Elita nie tylko finansowa, ale też społeczna". Krzysztof Szujecki o "Milionerach przedwojennej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 12:22
- Byli to przedsiębiorcy, którzy zapisali się w historii nie tylko jako finansiści, przedsiębiorcy czy handlowcy, ale prowadzili także szeroką działalność społeczną, a w niektórych przypadkach była to też działalność polityczna - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Szujecki, opowiadając o bohaterach swojej książki "Milionerzy przedwojennej Polski".
Okładka książki Milionerzy przedwojennej Polski
Okładka książki "Milionerzy przedwojennej Polski"Foto: mat. pras. / km.com.pl

"Wybitni przedwojenni przedsiębiorcy, finansiści, handlowcy wywarli ogromny wpływ na rozwój gospodarczy i kulturalny odrodzonego państwa polskiego. Oprócz zawodowych, praktycznych umiejętności mieli fascynujące zainteresowania artystyczne, naukowe, sportowe. A niekiedy i w tych dziedzinach odnosili sukcesy. Wszechstronność umysłu, wizjonerstwo, talent to ich niezaprzeczalne cechy" - czytamy na stronie wydawnictwa KM, w notce dotyczącej książki "Milionerzy przedwojennej Polski". W Polskim Radiu 24 o tej pozycji literackiej opowiedział sam autor, Krzysztof Szujecki.

"Elita nie tylko finansowa"

Gość audycji "Kulturalnie na temat" wymienił 10 bohaterów napisanej przez siebie książki i wyjaśnił, jaki był klucz doboru tych postaci. - Interesowało mnie życie codzienne, rodzinne i zawodowe elity przedwojennej Polski. Warto wspomnieć, że to była elita nie tylko ekonomiczna, finansowa, ale również społeczna. W związku z tym starałem się wybrać takie postaci, które najlepiej reprezentują tę grupę - mówił.

- Byli to przedsiębiorcy, którzy zapisali się w historii nie tylko jako finansiści, przedsiębiorcy czy handlowcy, ale prowadzili także szeroką działalność społeczną, a w niektórych przypadkach, jak np. w przypadkach Mariana Dąbrowskiego czy też Jakuba Mordkowicza, była to też działalność polityczna - wyjaśnił Krzysztof Szujecki.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:31 PR24_mp3 2022_02_12-23-35-45_Kulturalnie.mp3 Krzysztof Szujecki o swojej książce "Milionerzy przedwojennej Polski" ("Kulturalnie na temat" / PR24)

* * *

Audycja: "Kulturalnie na temat"
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Krzysztof Szujecki, historyk sportu, publicysta, autor książki "Milionerzy przedwojennej Polski"
Data emisji: 12.02.2022
Godzina emisji: 23.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem