more_horiz

Instytut Polonika na Ukrainie. "Dawne ziemie wschodnie RP to dla nas naturalny teren działalności"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 09:30
- Fundusze przeznaczane są głównie na prace konserwatorskie, a od wybuchu wojny najwięcej ich pochłaniała działalność na Ukrainie - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.
Audio
  • Działalność Instytutu Polonika na Ukrainie (Kulturalnie na temat)
Zabezpieczany przed zniszczeniem pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie
Zabezpieczany przed zniszczeniem pomnik Adama Mickiewicza we LwowieFoto: PAP/Vitaliy Hrabar

Instytut Polonika jest wyspecjalizowaną instytucją kultury, której celem jest zachowanie materialnych śladów kultury polskiej za granicą oraz kształtowanie świadomości Polaków na temat dziedzictwa kulturowego. Prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim, dzięki którym zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych. Został powołany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego w 2017 roku, bezpośrednio po jego wizycie we Lwowie na Ukrainie. 

- Dawne ziemie wschodnie RP są dla nas najbardziej naturalnym terenem działalności. Chodzi o obszary II RP i I RP, niektóre zapomniane, jak Inflanty, które znajdują się na terytorium Łotwy. Takie miejsca są też w Mołdawii i na Słowacji. Fundusze przeznaczane są głównie na prace konserwatorskie, a do wybuchu wojny najwięcej pochłaniała działalność na Ukrainie - powiedziała Dorota Janiszewska-Jakubiak

W związku z agresją Rosji na Ukrainę Instytut Polonika, wraz z ukraińskimi partnerami, stara się zabezpieczać zagrożone zniszczeniem obiekty dziedzictwa kulturowego. - Zaczęliśmy od Lwowa. Od lat współpracujemy z miejskim konserwatorem zabytków Lilią Onyszczenko. Zabezpieczyliśmy m.in. kolumnę Adama Mickiewicza, rzeźby wokół katedry łacińskiej. Staramy się też docierać poza Lwów. Na terenie obwodu wołyńskiego, lwowskiego i tarnopolskiego zabezpieczyliśmy ponad 200 obiektów. Nasi konserwatorzy dojechali w okolice Winnicy, Żytomierza i Berdyczowa - tłumaczyła Janiszewska-Jakubiak. 

Posłuchaj
22:53 PR24 2022_05_21-23-35-01.mp3 Działalność Instytutu Polonika na Ukrainie (Kulturalnie na temat)

 

Czynności prowadzone są przez Polonikę na trzy sposoby: zabezpieczanie przeciwpożarowe oraz przeciw odłamkom i fali uderzeniowej, skanowanie laserowe oraz zabezpieczanie nekropoliiPolega to m.in. na przygotowaniu specjalnych, o odpowiedniej pojemności, gaśnic, owijaniu odpowiednimi materiałami niepalnymi rzeźb, obrazów czy innych elementów wyposażenia, budowaniu konstrukcji osłaniających elewacje, pomniki, detal rzeźbiarski i architektoniczny, witraże. Sposób i metody zabezpieczania zależą od obiektu i miejsca jego usytuowania. 

Instytut Polonika dostarczył też na Ukrainę m.in. gaśnice, samoczynne urządzenia gaśnicze, membrany paroprzepuszczalne (trudnopalne), koce gaśnice, tkaniny ognioodporne ceramiczne, płachty ochronne.

Polonika pomaga również w przechowaniu i dystrybucji na terenie Ukrainy tych materiałów, które trafiły do Lwowa dzięki zbiórkom publicznym zorganizowanym przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego, prowadzącą działania we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i MKiDN.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Kulturalnie na temat

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Gość: Dorota Janiszewska-Jakubiak (dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika)

Data emisji: 21.05.2022

Godzina emisji: 23.36

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem