more_horiz

"Wyczulone". Wystawa zdjęć fotografek o "różnorodnej światłoczułości"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 00:11
"Wyczulone. Fotografki XX i XXI wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku" to wystawa, na której prezentowane są prace kilkudziesięciu artystek, których różni pochodzenie i okres tworzenia. Kuratorki wystawy - Maja Bieńkowska i Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka - mówiły na antenie Polskiego Radia 24 o prezentowanych fotografiach.
Wyczulone. Fotografki XX i XXI wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku to wystawa prac kilkudziesięciu artystek
"Wyczulone. Fotografki XX i XXI wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku" to wystawa prac kilkudziesięciu artystekFoto: materiały prasowe

"Choć używają bardzo zróżnicowanego języka wizualnego, to na wielu poziomach przekazu opowiadają o świecie i jego doświadczaniu. Ich prace łączy uwrażliwienie na kwestie egzystencjalne, tożsamościowe i społeczne - tytułowe wyczulenie" - to fragment opisu wystawy, którą można oglądać w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Skąd nazwa wystawy? Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka tłumaczyła, że chodzi o artystki "wyczulone na świat, na drugiego człowieka, na obraz kobiety kreowany w tym świecie". - Wyczulone na relacje. Doświadczające, a więc też wyczulone na działania wobec nich. Wyczulone też na światło - mówiła na antenie Polskiego Radia 24.

Maja Bieńkowska dodała, że tytuł nawiązuje też do "czułości na światło materiału fotograficznego". Na wystawie prezentowane są głównie fotografie analogowe (najstarsze z nich pochodzą z lat 30. XX wieku) autorstwa artystek i polskich, i europejskich, a nawet amerykańskich. - Światłoczułość może więc tu być bardzo różnorodna, zależnie od tego, w którym miejscu się urodziły, w jakiej kulturze się wychowały, z jakimi problemami musiały się zmagać - wskazała Bieńkowska.

Posłuchaj
22:08 cygler [PR24]PR24 (mp3) 23 lipiec 2022 23_35_32.mp3 Wystawa "Wyczulone. Fotografki XX i XXI wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku" (Polskie Radio 24/Kulturalnie na temat) 

Dodała, że wystawione są m.in. prace Bolesławy Zdanowskiej, "matki pomorskiej fotografii". Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka odnosząc się do tej postaci podkreśliła, że jest to artystka, którą kuratorki chcą mocniej wyeksponować. - Tworzyła w duecie z mężem i często jej prace były albo wspólnie podpisywane, albo mniej obecne w publikacjach. A była znakomitą fotografką. Chcemy jej poświęcić sporo miejsca, pokazać różnorodność jej pracy - tłumaczyła kuratorka.

Na wystawie oglądać też można m.in. fotografie Krystyny Andryszkiewicz czy Zofii Rydet.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Kulturalnie na temat" 

Prowadząca: Katarzyna Cygler 

Gość: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka i Maja Bieńkowska (kuratorki wystawy "Wyczulone. Fotografki XX i XXI wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku")

Data emisji: 23.07.2022 r.

Godzina emisji: 23.35

ms

Zobacz także

Zobacz także