"Wyczulone". Herstoria fotografii na wystawie Muzeum Narodowego w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 17:30
- Chciałyśmy tym tytułem nawiązać do pewnego charakteru fotografii tworzonej przez kobiety, który wydaje się nam, jako opiekunkom tych zbiorów fotograficznych, bardzo właściwy i charakteryzujący pewną postawę artystek - mówiły w Dwójce Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka i Maja Bieńkowska, kuratorki wystawy "Wyczulone. Fotografki XX i XXI wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku".
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: mat. pras.

Kilkadziesiąt artystek o podobnej wrażliwości

"Choć używają bardzo zróżnicowanego języka wizualnego, to na wielu poziomach przekazu opowiadają o świecie i jego doświadczaniu. Ich prace łączy uwrażliwienie na kwestie egzystencjalne, tożsamościowe i społeczne - tytułowe wyczulenie" - to fragment opisu wystawy, którą już od najbliższego piątku (22.07) będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Tytuł wystawy - "Wyczulone" - nawiązuje m.in. do terminu ściśle związanego z fotografią, jakim jest "światłoczułość". - Jest to ta wspaniała właściwość, która pozwala na osiągnięcie obrazu fotograficznego. Czyli zdolność reakcji substancji chemicznych na światło białe, które zapisuje nam obraz - tłumaczyła Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.

Blisko sto lat fotografii tworzonej przez kobiety

Technologia fotograficzna to jednak niejedyne odniesienie dla twórczyń wystawy. - Wyczulone na siebie, wyczulone na drugą osobę, którą się fotografuje, wyczulone na środowisko i na terytorium, w którym artystki żyją i pracują, które fotografują. Jest to też wyczulenie na wizerunek i na samą relację fotografii do rzeczywistości, ale też na relacje społeczne - podkreśliła Maja Bieńkowska.

"Wyczulone. Fotografki XX i XXI wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku" to zbiór prac kilkudziesięciu artystek tworzących w okresie od 1932 do 2016 roku. Wystawa potrwa do 2 października br.


Posłuchaj
12:36 Wybieram Dwójkę 18.07.2022 wyczulone.mp3 Rozmowa z Małgorzatą Taraszkiewicz-Zwolicką i Mają Bieńkowską, kuratorkami wystawy "Wyczulone. Fotografki XX i XXI wieku" (Wybieram Dwójkę) 

***

Audycja: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka i Maja Bieńkowska (kuratorki wystawy "Wyczulone. Fotografki XX i XXI wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku")

Data emisji: 18.07.2022

Godzina emisji: 16.30

pg

Czytaj także

60 lat zakładu fotograficznego zebranych w wystawę

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 18:03
- Pani Osiecka zaczęła swoją drogę zawodową pod koniec lat 50. XX wieku. W 1962 roku otrzymała tytuł czeladnika, ponieważ kształciła się w tradycyjnym systemie, w którym miała swoją mistrzynię, która przekazywała jej wiedzę. Po zdobyciu tytułu czeladnika mogła bronić tytułu mistrza - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Antonina Gugała, kuratorka wystawy "Celina Osiecka. Usługi fotograficzne" w Muzeum Warszawskiej Pragi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnicza Skandynawia na fotografiach Agaty Mayer. Wystawa "My Nordic Noir"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 13:57
"My Nordic Noir" – pod takim filmowym tytułem można oglądać wystawę fotografii Agaty Mayer w ramach 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie, który odbywa się od 13 do 17 lipca. – Nordic Noir to skandynawski nurt powieści, filmów i seriali kryminalnych, a "My Nordic Noir" to kolekcja fotografii, czyli moje spojrzenie na to zjawisko, na ten nurt, na ten ponadczasowy i międzynarodowy fenomen – powiedziała w "Trójkowo, filmowo" autorka wystawy.
rozwiń zwiń