more_horiz

"Szalenie multidyscyplinarny artysta". Robert Jarosz o życiu i twórczości Wojciecha Fangora

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 08:45
- Wojciech Fangor był tytanem, w zasadzie nigdy nie kłaniał się nikomu. Eksperymentował. Można powiedzieć, że był szalenie multidyscyplinarnym artystą - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Robert Jarosz.
Robert Jarosz: Wojciech Fangor to szalenie multidyscyplinarny artysta
Robert Jarosz: Wojciech Fangor to szalenie multidyscyplinarny artystaFoto: Paweł Supernak/PAP

Sto lat temu (15 listopada 1922 roku) w Warszawie przyszedł na świat Wojciech Fangor. Artysta miał ogromny wpływ na sztukę polską. Zostawił jednak karierę w kraju i wyemigrował do Ameryki. Jest jednym z nielicznych rodaków, którzy również tam odnieśli spektakularny sukces. Po wielu latach emigracji, dekadę po polskiej transformacji, Wojciech Fangor wrócił do kraju. Dom i pracownię urządził w dawnym młynie w Błędowie. W późnym wieku zaskoczył publiczność zupełną zmianą stylu.

- W skali polskiej sztuki nowoczesnej Wojciech Fangor to jeden z niewielu artystów, który wszystkie swoje działania plastyczne, malarskie, rzeźbiarskie, projektanckie i designerskie opierał na nauce, o czym prawie nikt nie wie - powiedział w Polskim Radiu 24 kurator Robert Jarosz.

Jak dodał, artysta nie mówił o tym fakcie, ale w dokumentach i pamiątkach pozostawionych przez artystę można znaleźć ogromne ilości materiałów świadczących o jego zainteresowaniach. - Znajdują się w archiwach, które dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej przekazała rodzina oraz Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora - zaznaczył.

Wojciech Fangor. "Szalenie barwna postać"

- Fangor był tytanem, w zasadzie nigdy nie kłaniał się nikomu. Eksperymentował. Można powiedzieć, że był szalenie multidyscyplinarnym artystą - podkreślił gość audycji, wskazując jednocześnie, że w warszawskiej przestrzeni publicznej można znaleźć kilka istotnych śladów sztuki artysty - są to na przykład mozaiki na dworcu Warszawa Śródmieście czy projekty wizualne zrealizowane na kilku stacjach drugiej linii metra.

- Wojciech Fangor to była szalenie barwna postać. Był artystą, który urodził się w rodzinie bogatego przedsiębiorcy i którego mama była pianistką. Mówimy o XX-leciu międzywojennym, czyli gdy w domach bogatych osób wisiały obrazy, stały rzeźby oraz pianino i było to wyznacznikiem pozycji towarzyskiej - podkreślił ekspert.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:37 PR24_mp3 2022_11_26-23-35-22.mp3 Robert Jarosz o życiu i twórczości Wojciecha Fangora ("Kulturalnie na temat"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Gość: Robert Jarosz (kurator)

Data emisji: 26.11.2022 r.

Godzina emisji: 23.35

ng//Polskie Radio/kor

Zobacz także

Zobacz także