more_horiz

"Kulturalnie na temat". Nagroda Wyszehradzka dla NCK

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 08:45
Narodowe Centrum Kultury zostało uhonorowane Nagrodą Wyszehradzką w Bratysławie w uznaniu wkładu w rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy krajami V4. Szczególnie doceniono Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. W Polskim Radiu 24 gościli: prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK i Joanna Bancerowska, rzecznik prasowy placówki.
Koncert  skrzypaczki Veriko Tchumburidze podczas III Festiwalu Eufonie w 2021 roku
Koncert skrzypaczki Veriko Tchumburidze podczas III Festiwalu Eufonie w 2021 rokuFoto: fb.com/FestiwalEufonie

Podczas gali 32. spotkania ministrów kultury krajów grupy V4 w Bratysławie podkreślono, że szefowie resortów kultury szczególnie docenili przedsięwzięcie zainicjowane w ostatnich latach przez Narodowe Centrum Kultury: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, który popularyzuje dorobek muzyczny Polski, Słowacji, Czech i Węgier oraz "znacząco przyczynia się do wzmocnienia wymiany kulturalnej pomiędzy krajami w dziedzinie muzyki, angażując znakomite osobistości i instytucje z krajów V4".

Zabrzmi muzyka od Austro-Węgier do współczesności w wykonaniu ok. 600 artystów, w tym Symfoników Wiedeńskich, którzy otworzą festiwal. W programie 13 koncertów, a wśród nich trzy światowe prapremiery utworów zamówionych na festiwal oraz trzy polskie premiery, w tym VIII Symfonii Walentyna Sylwestrowa, najwybitniejszego żyjącego kompozytora ukraińskiego, specjalnego gościa Eufonii, który osobiście weźmie udział w festiwalu.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:52 15.07-KULTURALNIE-NA-TEMAT.mp3 Nagroda Wyszehradzka dla NCK (Kulturalnie na temat)

 

* * *

Audycja: "Kulturalnie na temat"

Prowadzący: Katarzyna Cygler

Gość: prof. Rafał Wiśniewski Joanna Bancerowska

Data emisji: 15.07.2022

Godzina emisji: 23.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także