X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Wspomnienie Zbigniewa Makowskiego, jednego z najwybitniejszych artystów powojennych

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 12:30
19 sierpnia zmarł Zbigniew Makowski, jeden z najważniejszych współczesnych polskich malarzy. W latach 1950-56 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w mieście, gdzie mieszkał i tworzył: malował, rysował, uprawiał twórczość poetycką. W czasie kilkumiesięcznego pobytu w Paryżu w 1962 roku zetknął się z André Bretonem i wystawiał z międzynarodową grupą "PHASES".
Audio
Zbigniew Makowski, Relicta sola, 2006 r., 57x76 cm, tusz, gwaszpapier
Zbigniew Makowski, "Relicta sola", 2006 r., 57x76 cm, tusz, gwasz/papierFoto: PR24/Płocka Galeria Sztuki

walentynowicz-pap-arch-1200.jpg
Film poświęcony Annie Walentynowicz. Jerzy Zaleski: była bardzo pojemną postacią

Razem ze swoimi gośćmi Magdalena Piejko zastanawiała się po co nam rzeźby w przestrzeni publicznej oraz rozmawiała na temat inauguracji nowego sezonu w Instytucie Teatralnym. Podczas audycji wspominano także zmarłego w poniedziałek Zbigniewa Makowskiego - jednego z najważniejszych współczesnych polskich malarzy.

Martwa natura.jpg
Zbigniew Makowski i radość tworzenia

Zbigniew Makowski - jeden z najwybitniejszych

Dr Janusz Janowski podkreślał, że Zbigniew Makowski bez wątpienia należał do grona najwybitniejszych artystów powojennych. - Był twórcą szczególnym. Można go ująć charakterystycznym określeniem "artysty osobnego", który w oryginalny sposób budował swoją przestrzeń artystyczną, często sięgając po elementy klasycyzujące czy wprowadzając tekst do swoich prac - opowiadał gość Magdaleny Piejko.

- Był erudytą. Był człowiekiem niezwykle oczytanym, zafascynowanym kulturami Wschodu. Byl artystą szczególnym, wyróżniającym się na tle innych artystów środowiska polskiego - dodał.

Malarza uhonorowano najbardziej prestiżowymi nagrodami przyznawanymi przez środowiska artystyczne: Nagrodą Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1973) oraz Nagrodą im. Jana Cybisa (1992). W Galerii Sztuki w Płocku można właśnie oglądać wystawę prac artysty.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: Pora na kulturę

Prowadząca: Magdalena Piejko

Goście: dr Janusz Janowski, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz

Data emisji: 22.08.2019

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska, naród i sztuka narodowa

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 19:02
W ostatnim odcinku rocznego cyklu audycji prof. Maria Poprzęcka podsumowała swoje rozważania nad polską sztuką ostatnich dwóch stuleci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Sztuka to wartość". Co można podziwiać w Muzeum Narodowym?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 12:39
Katarzyna Szydłowska-Schiller, która jest kuratorką wystawy mówi - sztuka to nie tylko wartość pieniądza, ale też wartość duchowa i estetyczna. W "Kulturalnej Jedynce" dowiadujemy się o tym, jakie dzieła można podziwiać w trakcie trwania wystawy i dlaczego warto się na nią wybrać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska sztuka w Brukseli. Galeria Katarzyny Napiórkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 07:01
- Moją pracą przewodzi serce dla sztuki, chcemy dzielić się Polską sztuką ze światem. Nadarzyła się ku temu fantastyczna okazji, dzięki Justynie Napiórkowskie i jej kontaktom w Komisji Europejskiej. Wystawiają u nas artyści z całej Europy – mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Napiórkowska - artysta plastyk, założycielka galerii sztuki polskiej w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Rzeźba wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 09:01
Gatunek sztuki, który wydawał się być najbardziej związany z materią, tworzywem w XX w. stracił kontakt z surowcem i stał się ulotny. Jak to się stało, że ten "najsolidniejszy" rodzaj sztuki przestał się liczyć jako osobna jej gałąź, oraz o tym, w jakim miejscu znajduje się obecnie, z prof. Adamem Myjakiem, rzeźbiarzem, rektorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, rozmawiała Monika Małkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cenzura widziała w Dudim satyrę na Gierka". 50-lecie twórczości Andrzeja Dudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 10:46
- Tak wyszło. Mam wrażenie, że minęło o wiele mniej czasu - komentował półwiecze swojej działalności artystycznej Andrzej Dudziński. Autor Dudiego opowiedział m.in. o tym jak rozpoczęła się historia kultowego ptaka i jakie podobieństwa do Gierka widziała w nim cenzura.
rozwiń zwiń