"Pora na kulturę". O wystawie „W niebo stąpanie” Jerzego Kaliny

W audycji "Pora na kulturę" o otwartej w warszawskiej Kordegardzie wystawie "W niebo stąpanie". Gościem audycji był autor wystawy, rzeźbiarz Jerzy Kalina.

2019-08-30, 08:00

"Pora na kulturę". O wystawie „W niebo stąpanie” Jerzego Kaliny
n/z zdjęcie ilustracyjne. Foto: fot. Bartosz Bartosiński

Posłuchaj

30.08.2019 Pora na kulturę. Gość audycji: Jerzy Kalina, rzeźbiarz
+
Dodaj do playlisty

Wrzesień 2019 r. to miesiąc, w którym zbiegają się ważne, choć bardzo bolesne rocznice XX-wiecznej historii Polski – 80 lat od wybuchu II wojny światowej, bohaterskiej obrony Westerplatte i Warszawy oraz agresji ZSRR na Polskę. To do tych ważnych dat nawiązuje w swym artystycznym przekazie rzeźbiarz Jerzy Kalina.

Instalacja jego autorstwa W niebo stąpanie składa się z 14 figur naturalnej wielkości, trzymających w rękach symbole religijne wypieczone z chleba – macewy, krzyże prawosławne, grekokatolickie, katolickie, symbole łemkowskie. Rzeźby uosabiają ofiary II wojny światowej. To cywile – dzieci, kobiety, osoby starsze – brutalnie pozbawieni życia. Niczym dybuki cały czas są obecni w przestrzeni świata realnego. Liczą na zbawienie. Na sprawiedliwość. Na pamięć. Los zamordowanych jest wspólny bez względu na wyznawaną wiarę.

Ważnym elementem instalacji jest chleb – podstawowy i powszedni pokarm, a także symbol religijny. Poprzez powszechne skojarzenie dzielenia się, łamania się nim chleb, wykorzystany przez Jerzego Kalinę jako tworzywo twórcze, staje się uniwersalnym symbolem solidarności, wspólnoty i bliskości.

Artysta umieszcza też w przestrzeni wystawy, choć osobno, piętnastą rzeźbę – postać chłopca, otoczonego ziemniakami. To metafora gehenny dziecka w czasie II wojny światowej, chłopca niosącego pod koszulą ziemniaki, zatrzymanego w drodze do domu.

REKLAMA

Wystawą W niebo stąpanie Jerzy Kalina powraca do Kordgardy po dwudziestu latach. Poprzednia wystawa Jerzego Kaliny pt. Pod powieką prezentowana była w Kordegardzie w 1999 r. Siedem lat wcześniej (1992 r.) artysta prezentował w Kordegardzie instalację Przejście przez Morze Czerwone – upadek Gigantów.

Jerzy Kalina mówił w Polskim Radiu 24 o swojej twórczości, rzeźbach i instalacjach, w których przewijają się określone postacie. - Jeżeli o nich mówimy, to znaczy że te postaci nie należą do przeszłości, ale że są wciąż obecne. Pierwszy raz ujawniłem je w 1977 roku na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Mazowieckiej - wspominał. - Zrozumiałem, że trzeba wyjść na ulicę i nie czekać, aż ktoś zaproponuje mi wystawę w galerii. Przygotowywałem sobie krótki scenariusz i wychodziłem na ulice - dodał.

Jerzy Kalina mówił w Polskim Radiu 24 też o swoich kolejnych projektach i artystycznej drodze, której jest wierny od wielu lat.

O artyście:

Jerzy Kalina ukończył Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1971 r.). Uznawany za jednego z najbardziej wszechstronnych współczesnych polskich artystów, podejmował wiele różnych aktywności twórczych, które sam określał jako akcje plastyczne, rytualne, obrzędowe, determinaże, interwencje, piktogramy żyjące. Zapisał się w historii polskiej sztuki współczesnej jako rzeźbiarz, scenograf teatralny i filmowy, autor spektakli teatralnych oraz filmów animowanych i dokumentalnych, jeden z pierwszych polskich performerów. Jak wspomina oficjalny biogram artysty: od 40 lat jest wierny zasadniczej idei uprawianej przez siebie sztuki – ciągłemu poszukiwaniu, ostrej prowokacji, ekspresji społecznej, politycznej, religijnej i osobistemu wyznaniu. Jerzy Kalina jest autorem, m.in. kilkudziesięciu akcji i instalacji, projektu pomnika Katyńskiego Kalwarie Polskie w Podkowie Leśnej (1990 r.), projektów polowych ołtarzy papieskich podczas pielgrzymek Jana Pawła II (1987, 1991 i 1999 r.), oprawy plastycznej pogrzebu oraz grobowca księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie (1986 r.), projektów wnętrza
i witraży kaplic prezydenckich w Belwederze i Pałacu Prezydenckim, projektu ekspozycji
i narracji plastycznej w Muzeum Katyńskim w Warszawie (2014 r.), projektu pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego we Wrocławiu i wielu, wielu innych. Współpracował z wybitymi polskimi reżyserami i aktorami na najlepszych polskich scenach, m. in. Warszawy (Teatr Narodowy, Studio, Mały), Krakowa (Teatr Stary), Wrocławia (Teatr Polski), Katowic (Teatr Śląski), czy Zabrza (Teatr Nowy).

REKLAMA

Artysta jest laureatem wielu nagród, w tym m.in. Nagrody Totus Tuus (2017 r.), Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2013 r.), Złotego Medalu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (2005 r.), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1990 r.), Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida (1977 r.), Nagrody im. Brata Alberta (w 1986 r.) oraz Nagrody Solidarności (1984 r.). W 2007 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2008 r. – medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie filmu.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / tb/ mat. prom. NCK

* * *

Audycja: Pora na kulturę

REKLAMA

Prowadząca: Magdalena Piejko

Goście: Jerzy Kalina 

Data emisji: 30.08.2019

Godzina emisji: 22:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej