Wspomnienie Zbigniewa Makowskiego, jednego z najwybitniejszych artystów powojennych

19 sierpnia zmarł Zbigniew Makowski, jeden z najważniejszych współczesnych polskich malarzy. W latach 1950-56 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w mieście, gdzie mieszkał i tworzył: malował, rysował, uprawiał twórczość poetycką. W czasie kilkumiesięcznego pobytu w Paryżu w 1962 roku zetknął się z André Bretonem i wystawiał z międzynarodową grupą "PHASES".

2019-08-23, 12:30

Wspomnienie Zbigniewa Makowskiego, jednego z najwybitniejszych artystów powojennych
Zbigniew Makowski, "Relicta sola", 2006 r., 57x76 cm, tusz, gwasz/papier. Foto: PR24/Płocka Galeria Sztuki

Posłuchaj

22.08.19 "Pora na kulturę" (PR24)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

walentynowicz-pap-arch-1200.jpg
Film poświęcony Annie Walentynowicz. Jerzy Zaleski: była bardzo pojemną postacią

Razem ze swoimi gośćmi Magdalena Piejko zastanawiała się po co nam rzeźby w przestrzeni publicznej oraz rozmawiała na temat inauguracji nowego sezonu w Instytucie Teatralnym. Podczas audycji wspominano także zmarłego w poniedziałek Zbigniewa Makowskiego - jednego z najważniejszych współczesnych polskich malarzy.

Powiązany Artykuł

Martwa natura.jpg
Zbigniew Makowski i radość tworzenia

Zbigniew Makowski - jeden z najwybitniejszych

Dr Janusz Janowski podkreślał, że Zbigniew Makowski bez wątpienia należał do grona najwybitniejszych artystów powojennych. - Był twórcą szczególnym. Można go ująć charakterystycznym określeniem "artysty osobnego", który w oryginalny sposób budował swoją przestrzeń artystyczną, często sięgając po elementy klasycyzujące czy wprowadzając tekst do swoich prac - opowiadał gość Magdaleny Piejko.

- Był erudytą. Był człowiekiem niezwykle oczytanym, zafascynowanym kulturami Wschodu. Byl artystą szczególnym, wyróżniającym się na tle innych artystów środowiska polskiego - dodał.

REKLAMA

Malarza uhonorowano najbardziej prestiżowymi nagrodami przyznawanymi przez środowiska artystyczne: Nagrodą Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1973) oraz Nagrodą im. Jana Cybisa (1992). W Galerii Sztuki w Płocku można właśnie oglądać wystawę prac artysty.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: Pora na kulturę

REKLAMA

Prowadząca: Magdalena Piejko

Goście: dr Janusz Janowski, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz

Data emisji: 22.08.2019

Godzina emisji: 22:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej