X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Legnica: "Popiół i Diament". Dramat inspirowany

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 23:19
Teatr Modrzejewskiej w Legnicy przygotował na Święto Niepodległości premierę sztuki opartej na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego i głośnego filmu Andrzeja Wajdy. Spektakl przygotowany został przez Marcina Libera i Małgorzatę Sikorską-Miszczuk, która była gościem Polskiego Radia 24. 
Audio
  • 10.11.18 Domagała się Teatru: “Popiół i diament” w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy
Na zdjęciu archiwalnym Zbigniew Cybulski w scenie śmierci Maćka w filmie Andrzeja Wajdy Popiół i Diament (1958)
Na zdjęciu archiwalnym Zbigniew Cybulski w scenie śmierci Maćka w filmie Andrzeja Wajdy "Popiół i Diament" (1958) Foto: PAP/CAF Archiwum

Autorzy postanowili wrócić do hotelu Monopol (stanie się nim widownia Teatru Modrzejewskiej) i przyjrzeć się Polsce na nowo, korzystając z doświadczeń Andrzejewskiego i Wajdy. Jest to jednak inny "Popiół i diament", na co wskazuje podtytuł "zagadka nieśmiertelności", a zarazem jest to próba przejrzenia się w zwierciadle historii.

- Jest widocznie coś w powietrzu, co domaga się spojrzenia na nowo na to, co kiedyś zostało zasiane w naszych umysłach jako wspólnoty przez Andrzeja Wajdę, de facto przez Jerzego Andrzejewskiego - powiedziała Małgorzata Sikorska-Miszczuk.

Spektakl nie jest adaptacją, to dramat inspirowany. - Zastanawiałam się jakie pytania, które znalazły się w "Popiele i diamencie", są dzisiaj ważkie. Najważniejszym pytaniem było, czemu mamy być wierni w życiu? Jakich umów mamy dotrzymywać? Nie było dla mnie najważniejsze to, co w 1958 roku było niezwykle istotnym faktem polityczno-kulturalntym, że po raz pierwszy tak silnie wyrażona pojawiła się postać żołnierza, który nie godził się z istniejącym porządkiem. Odłożyłam to na bok. Chciałam opowiedzieć o wyborach, które mogą oznaczać życie lub śmierć - tłumaczyła Sikorska-Miszczuk.

Data premiery 11 listopada nie jest przypadkowa. W niedzielę przypada wiele ważnych rocznic. 70. rocznica wydania powieści Andrzejewskiego, 60. rocznica premiery filmu, a przede wszystkim setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji był Tomasz Domagała.

Data emisji: 10.11

Godzina emisji 22.06

PR24/tj


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Teatr Ateneum. Aktualne przesłanie "Antygony" Sofoklesa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 17:21
- Mimo tego, że "Antygona" została napisana parę tysięcy lat temu to warto się nią zajmować, pulsuje w niej tkanka codzienności - mówiła reżyserka Agnieszka Korytkowska, która w Teatrze Ateneum podjęła się realizacji współczesnej inscenizacji sztuki Sofoklesa. Gościem Polskiego Radia 24 była również aktorka Paulina Gałązka, która gra Antygonę.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesny „Hamlet” na deskach Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 22:59
„Być, albo nie być – oto jest pytanie”. To jeden z najsłynniejszych monologów w historii literatury. Pojawia się on na kartach „Hamleta”, sławnego dramatu Williama Szekspira. 27 października odbyła się teatralna premiera arcydzieła w wydaniu Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu . Na temat przygotowań do spektaklu mówili Paweł Paszta, reżyser sztuki, a także Tomasz Mycan, odtwórca tytułowej roli.
rozwiń zwiń