"Ginczanka. Przepis na prostotę życia" w reż. Anny Gryszkówny w Teatrze Łaźnia Nowa
6 marca 2020 roku w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie odbyła się premiera spektaklu "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" - monodramu poświęconego Zuzannie Ginczance, w reżyserii Anny Gryszkówny. W roli Ginczanki wystąpiła Agnieszka Przepiórska. Jak sama mówi, dzięki temu spektaklowi "głos Zuzanny Ginczanki naprawdę brzmi".
2020-04-04, 22:29
Posłuchaj
- W swoim działaniu teatralnym, zajmuję się dużo teatrem dokumentu. Tak samo, jak wcześniej w spektaklu "Żeby nie było śladów" zainspirowała mnie Barbara Sadowska, tak teraz twórczość Zuzanny Ginczanki nie była mi znana, natomiast widziałam piosenki, które wykonywane były do słów jej poezji. Piotr Rowicki napisał mi taki szkic monodramu - właśnie o Zuzannie Ginczance. To wszystko skleiło mi się w całość - to, co wcześniej czytałam, czy prace Agaty Araszkiewicz, musical Leny Piękniewskiej, która wykonywała śpiewając właśnie wiersze Zuzanny Ginczanki. To wszystko się jakoś połączyło i tak powstał pomysł - mówiła Agnieszka Przepiórska.
Powiązany Artykuł
Zuzanna Ginczanka - gwiazda warszawskiej cyganerii
Aktorka podkreślała, że spektakl powstawał w kooperacji Teatru Łaźnia Nowa z Krakowa i Teatru na Plaży w Sopocie. - Znalazłam dwóch koproducentów i w był też przygotowywany w Sopocie - mówiła Agnieszka Przepiórksa dodając, ze była to praca w dwóch różnych klimatach: Sopotu - "miasta otwartego, z przestrzenią, z powietrzem, z morską bryzą" i Krakowa. - Teatr Łaźnia Nowa jest bardzo duży, ta hala jest ogromna. Tam byliśmy trochę jak w areszcie na Montelupich - tam wszystko było większe, szersze. Powstały tak jakby dwa różne spektakle, mimo, że ten sam tekst i układ - wskazała Agnieszka Przepiórska.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Klub Trójki". W pogoni za Ginczanką
- Obydwie te części (życie Ginczanki i jej poezja) są składowymi spektaklu.- Ten spektakl ma podział na trzy części: Równe, czyli dzieciństwo Ginczanki, potem Warszawa, a na koniec wojna. Pomiędzy brzmią jej wiersze, w tym "Non omnis moriar", najbardziej znanym jej wierszem, ale jest też jej debiut, który napisała w wieku 14 lat i który był zamieszczony w gazetce szkolnej. Ta poezja z nią rośnie i w tym spektaklu wybrzmiewa. To są dla mnie najtrudniejsze fragmenty wypowiadania poezji, ale też fragmenty, kiedy czuję, że teraz głos Zuzanny Ginczanki naprawdę brzmi - mówiła Agnieszka Przepiórska.
REKLAMA
Więcej o spektaklu "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.
***
Audycja: "DOMAGAŁAsięTEATRU"
Prowadzący: Tomasz Domagała
Gość: Agnieszka Przepiórska
REKLAMA
Data emisji: 04.04.2020
Godzina emisji: 22.06
mbl
Polecane
REKLAMA