X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ginczanka. Przepis na prostotę życia" w reż. Anny Gryszkówny w Teatrze Łaźnia Nowa

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 22:29
6 marca 2020 roku w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie odbyła się premiera spektaklu "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" - monodramu poświęconego Zuzannie Ginczance, w reżyserii Anny Gryszkówny. W roli Ginczanki wystąpiła Agnieszka Przepiórska. Jak sama mówi, dzięki temu spektaklowi "głos Zuzanny Ginczanki naprawdę brzmi". 
Audio
  • 04.04.2020 Agnieszka Przepiórska o spektaklu "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" ("DOMAGAŁAsięTEATRU"/PR24)
Agnieszka Przepiórska jako Zuzanna Ginczanka
Agnieszka Przepiórska jako Zuzanna GinczankaFoto: Dawid Ścigalski/Teatr Łaźnia Nowa (mat. prasowe)

- W swoim działaniu teatralnym, zajmuję się dużo teatrem dokumentu. Tak samo, jak wcześniej w spektaklu "Żeby nie było śladów" zainspirowała mnie Barbara Sadowska, tak teraz twórczość Zuzanny Ginczanki nie była mi znana, natomiast widziałam piosenki, które wykonywane były do słów jej poezji. Piotr Rowicki napisał mi taki szkic monodramu - właśnie o Zuzannie Ginczance. To wszystko skleiło mi się w całość - to, co wcześniej czytałam, czy prace Agaty Araszkiewicz, musical Leny Piękniewskiej, która wykonywała śpiewając właśnie wiersze Zuzanny Ginczanki. To wszystko się jakoś połączyło i tak powstał pomysł - mówiła Agnieszka Przepiórska.

Zuzanna Ginczanka 663 F.jpg
Zuzanna Ginczanka - gwiazda warszawskiej cyganerii

Aktorka podkreślała, że spektakl powstawał w kooperacji Teatru Łaźnia Nowa z Krakowa i Teatru na Plaży w Sopocie. - Znalazłam dwóch koproducentów i w był też przygotowywany w Sopocie - mówiła Agnieszka Przepiórksa dodając, ze była to praca w dwóch różnych klimatach: Sopotu - "miasta otwartego, z przestrzenią, z powietrzem, z morską bryzą" i Krakowa. - Teatr Łaźnia Nowa jest bardzo duży, ta hala jest ogromna. Tam byliśmy trochę jak w areszcie na Montelupich - tam wszystko było większe, szersze. Powstały tak jakby dwa różne spektakle, mimo, że ten sam tekst i układ - wskazała Agnieszka Przepiórska. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Klub Trójki". W pogoni za Ginczanką

- Obydwie te części (życie Ginczanki i jej poezja) są składowymi spektaklu.- Ten spektakl ma podział na trzy części: Równe, czyli dzieciństwo Ginczanki, potem Warszawa, a na koniec wojna. Pomiędzy brzmią jej wiersze, w tym "Non omnis moriar", najbardziej znanym jej wierszem, ale jest też jej debiut, który napisała w wieku 14 lat i który był zamieszczony w gazetce szkolnej. Ta poezja z nią rośnie i w tym spektaklu wybrzmiewa. To są dla mnie najtrudniejsze fragmenty wypowiadania poezji, ale też fragmenty, kiedy czuję, że teraz głos Zuzanny Ginczanki naprawdę brzmi - mówiła Agnieszka Przepiórska. 

Więcej o spektaklu "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Audycja: "DOMAGAŁAsięTEATRU"

Prowadzący: Tomasz Domagała

Gość: Agnieszka Przepiórska

Data emisji: 04.04.2020

Godzina emisji: 22.06


mbl

Zobacz więcej na temat: KULTURA TEATR poezja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mocna, przejmująca, bez złudzeń". Andrzej Leder o poezji Ginczanki

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 20:47
– Już samo jej życie mogłoby być kanwą niezwykłej historii – mówił o zapomnianej poetce z okresu międzywojennego filozof kultury Andrzej Leder.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za cieniem Zuzanny Ginczanki

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 20:13
Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" będzie Jarosław Mikołajewski, pisarz, autor książki o Zuzannie Ginczance, poetce, satyryczce z kręgu Skamandra i "Szpilek".
rozwiń zwiń