more_horiz

"Matka Joanna od Aniołów" w reż. Jana Klaty w Nowym Teatrze w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 23:00
Reżyser teatralny Jan Klata, w spektaklu stworzonym na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, zapewnia widzom efektowną konfrontację dobra i zła. Sztuka do zobaczenia w Nowym Teatrze w Warszawie, opowiedzieli o niej w Polskim Radiu 24 sam reżyser oraz scenograf Justyna Łagowska.
Audio
  • Jan Klata i Justyna Łagowska o spektaklu "Matka Joanna od Aniołów" (DOMAGAŁAsięTEATRU)
Scena ze spektaklu Matka Joanna od Aniołów
Scena ze spektaklu "Matka Joanna od Aniołów"Foto: Maurycy Stankiewicz / nowyteatr.org

BIEL2133(1).jpg
"Wiśniowy sad" w reż. Krzysztofa Rekowskiego w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach

Spektakl zaczyna się słowami "Królestwo Twoje jest z tego świata". W opowiadaniu Iwaszkiewicza mamy też rozmowę ks. Bryna z ks. Surynem, który mówi, że "może wcale te kobiety nie są opętane, tylko matce Joannie brakuje dobra". Czy szatan to po prostu nasza ludzka nieumiejętność czynienia dobra? - Na pierwszej próbie zadałem aktorom pytanie. Czy ktoś wierzy w osobowe zło? Rękę podniosły dwie osoby, ja i Ewa Dałkowska - opowiedział reżyser spektaklu.

- Pytanie byłe niezwykle aktualne w 1943 roku, gdy Jarosław Iwaszkiewicz pisał opowiadanie - dodał.

Zbawienie jest czymś, do czego możemy dążyć, natomiast świętość nadawana jest instytucjonalnie - wskazywał gospodarz audycji Tomasz Domagała.

nadchodzi chłopiec 1200.jpg
"Nadchodzi chłopiec" w reż. Marcina Wierzchowskiego w Narodowym Starym Teatrze

Schody do spadania

Dużą rolę w spektaklu odgrywa scenografia, a przede wszystkim śnieżnobiałe schody i czerwona kurtyna. - To są bardziej schody do spadania niż do wchodzenia - wskazywała scenograf Justyna Łagowska.

- Schody powodują napięcie między osobami, które są wysoko, a tymi, które są nisko. Co to znaczy wejść na górę, co oznacza spaść na dół. Starałam się zrobić je maksymalnie wysokie, wydawało mi się, że im większa różnica, tym bardziej naznaczone będą napięcia. Wymaga to od aktorów dużej sprawności fizycznej. Jestem winna wielu siniaków - opowiadała scenograf.

Spektakularne ludzkie upadki i zło, które nosimy w sobie, zaprezentują na scenie m.in. Bartosz Bielenia, który po swojej roli w "Bożym Ciele" jest jedną z najgłośniejszych postaci wśród polskich aktorów, a także Ewa Dałkowska, Maciej Stuhr i Jacek Poniedziałek. 

* *

Audycja: "DOMAGAŁAsięTEATRU"
Prowadzi: Tomasz Domagała
Gość: Jan Klata (reżyser), Justyna Łagowska (scenograf)
Data emisji: 11.01.2019
Godzina emisji: 22.06

Polskie Radio 24 / kstar

Zobacz także

Zobacz także