more_horiz

"Żeglarz" w reż. Wojciecha Rodaka w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 22:55
- Ten spektakl jest rodzajem żywego pomnika. Najciekawsze dla nas było to, że temat upamiętnienia tam zawarty, jest nadal aktualny - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Rodak, reżyser spektaklu pt. "Żeglarz" w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.
Audio
  • 07.03.2020 (Polskie Radio 24 / DOMAGAŁAsięTEATRU)
Scena ze spektaklu Żeglarz
Scena ze spektaklu "Żeglarz" Foto: Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu

Spektakl jest oparty na twórczości patrona wałbrzyskiego teatru. Reżyser Wojciech Rodak zdradził skąd wziął inspirację - To nie do końca był mój pomysł. Dostałem propozycję zrobienia spektaklu z tekstem, który miał poruszać tematykę patrona teatru lub jego dzieł. Przyznaję, że nie znałem wcześniej twórczości Jerzego Szaniawskiego. Znalazłem jednak tekst "Żeglarz", który wydał mi się ciekawy. Jest tam poruszony temat i upamiętnienia bohatera tekstu, więc pomyślałem, że to dziwny zbieg okoliczności i padło na ten tekst - wyjaśnił.

"Pamięć jest ważna"

- Najciekawsze dla nas było to, że temat upamiętnienia jest nadal aktualny. Chcieliśmy też uniknąć motywów charakterystycznych z lat 20. XX w. Wycięliśmy zatem kilka wątków. Dramat kończy się tak, że nie do końca wiemy jak postąpił bohater. Możemy myśleć, że czegoś nie zrobi, ale nie znamy ostatecznego rezultatu jego działania. Dystansujemy się zatem od odpowiedzi czy upamiętniać i jak upamiętniać - przyznał reżyser.

Gracjan 1200.jpg
"Gracjan Pan. Musical" we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol

- Przy pracy toczyła się długa dyskusja. Stwierdziliśmy jednak, że pamięć jest ważna i coś dla nas znaczy. To nie jest tak, że chcemy burzyć pomniki i stawiać własne, ale jesteśmy zmęczeni nieestetyką. Wybór klucza estetycznego przy budowaniu pomników lub przy ich formie, jest nieodpowiedni. Ten spektakl jest rodzajem żywego pomnika i staraliśmy się, aby z tekstu "Żeglarza" zostało jak najwięcej. Postanowiliśmy jednak, że nie będziemy tam zmieniać wiele, ale dodamy coś z bliżej nam znanych pomników - wytłumaczył Wojciech Rodak.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Jerzy Szaniawski. Pisarz-ziemianin

Jego zdaniem "tematy, które porusza Szaniawski są bardzo istotne z perspektywy dzisiejszej rzeczywistości. W "Żeglarzu" pojawił się motyw sztuki rzeźbiarsko-artystycznej, ale jest to osadzone w ramach teatru. W innej sztuce porusza kwestie związane z architekturą. Okazuje się, że te tematy są bliskie naszej rzeczywistości. Szaniawski miał nowatorskie myślenie i rodzaj pewnej niebanalności, choć sposób pisania i język był niekiedy ciężkostrawny.

* *

Audycja: "DOMAGAŁAsięTEATRU"

Prowadzi: Tomasz Domagała

Gość: Wojciech Rodak (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu)

Data emisji: 07.03.2019

Godzina emisji: 22.06

PR24/pkr

Zobacz także

Zobacz także