more_horiz

Jak ocalić świat na małej scenie? Anna Augustynowicz oraz Bartosz Szydłowski

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 23:00
- Tak jak większość teatrów, nie możemy doczekać się powrotu publiczności - mówiła w Polskim Radiu 24 reżyserka i dyrektorka, Anna Augustynowicz. - Pusty i milczący teatr to smutny widok - dodał Bartosz Szydłowski, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa i Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, który również był gościem audycji "DOMAGAŁAsięTEATRU".
Audio
  • Bartosz Szydłowski i Anna Augustynowicz o teatrze w czasie pandemii ("DOMAGAŁAsięTEATRU")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Shvaygert Ekaterina

TEATRA_Powszechny663.jpg
Jak ocalić świat na małej scenie? Małgorzata Sikorska – Miszczuk oraz Paweł Łysak

Anna Augustynowicz podkreślała, że w dobie pandemii najbardziej nie może doczekać się spotkań z publicznością w żywym teatrze. - Przy pomocy komunikatorów uruchomiliśmy to, co nazywamy czwartą sceną, w odróżnieniu od czwartej ściany, aby nie zamykać się na kontakt z publicznością - mówiła.

- W repertuarze czwartej sceny prezentujemy różne inspiracje aktorów, które przygotowują samodzielnie, wobec repertuaru, który w teatrze został zawieszony. Również za pośrednictwem komunikatorów trwają próby do spektaklu "Król Potworów", który reżyseruje Marcin Liber - opowiadała.

Bartosz Szydłowski przyznał, że przechadza się czasem po pustej scenie teatru i jest to smutny widok. - Dlatego podjęliśmy bardzo intensywne działania w internecie. Stworzyliśmy specjalny program, każdego dnia prezentujemy coś innego - mówił.

- W sieci tworzy się zupełnie nowa społeczność ludzi wokół tej instytucji - dodał.

ginczanka proba spektakl free 1200.jpg
"Ginczanka. Przepis na prostotę życia" w reż. Anny Gryszkówny w Teatrze Łaźnia Nowa

Czy teatry będą musiały się zmienić?

Według Bartosza Szydłowskiego finalnie teatr nie zmieni się aż tak bardzo. - Można snuć domysły, jak pandemia wpłynie na teatr. Jednak artyści zawsze tworzą w perspektywie pewnego kryzysu. Być może niektóre teatry będą jednak musiały się zmienić - mówił.

Z kolei Anna Augustynowicz zwracała uwagę na to, że w  obecnej chwili bardzo ważne jest podtrzymywanie kontaktu zarówno z publicznością, jak i między członkami zespołu. - Sztuka teatru idzie zawsze krok do przodu. Wydaje mi się, że każdy kontakt jest niesamowicie cenny, ale wszyscy marzymy o tym, aby móc ponownie spotkać się w żywym planie - powiedziała.

- Obecny czas może zaowocować szeroką różnorodnością tematów w perspektywie dramaturgii - dodała. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: "DOMAGAŁAsięTEATRU"

Prowadzący: Tomasz Domagała

Goście: Bartosz Szydłowski (dyrektor Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie), Anna Augustynowicz (dyrektorka Teatru Współczesnego w Szczecinie)

Data emisji: 02.05.2020

Godzina emisji: 22.08

kstar

Zobacz także

Zobacz także