X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

USA wysyłają okręty na Bliski Wschód. "Chcą wpłynąć na Iran"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 21:40
- Stany Zjednoczone mają bazy w Bahrajnie i w Katarze, ale są one niewystarczające do przeprowadzenia interwencji zbrojnej i nalotów, dlatego podprowadzają grupę lotniskową - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z WEI. Gościem programu był również prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Audio
  • 07.05.19 Kontrapunkt. Eksperci o amerykańskich działaniach na Bliskim Wschodzie
Lotniskowiec. Zdjęcie ilustracyjne
Lotniskowiec. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Stany Zjednoczone kierują na Bliski Wschód lotniskowiec wraz z grupą uderzeniową oraz bombowce. Biały Dom poinformował, że misja ma być środkiem odstraszającym wobec zagrożenia ze strony Iranu dla amerykańskich interesów w regionie. Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton poinformował, że na Bliski Wschód uda się grupa uderzeniowa lotniskowca Abraham Lincoln. Wraz z towarzyszącymi mu krążownikami, niszczycielami i innymi okrętami znajduje się on obecnie na Morzu Śródziemnym. Na Bliski Wschód zostanie także skierowany zespół zadaniowy sił powietrznych składający się z bombowców.

- Wysłanie lotniskowca jest pokazaniem kto ma przewagę strategiczną. Amerykanie umiejętnie to robią i pokazują zdolność dysponowania siłą na dużej przestrzeni - zauważył prof. Piotr Grochmalski. Ekspert podkreślił również, że Stany Zjednoczone posiadają największą liczbę lotniskowców.  

Andrzej Talaga ocenił zaś, że Stany Zjednoczone chcą wywrzeć presje na krajach Bliskiego Wschodu. - Amerykanie prawdopodobnie będą chcieli uzyskać od Iranu wycofanie się oddziałów z Syrii. Wysłanie lotniskowca jest aktem dyplomacji zbrojnej - stwierdził gość PR24.

Decyzja o wysłaniu na Bliski Wschód lotniskowca i bombowców ma miejsce w momencie eskalacji konfliktu w Strefie Gazy. Powiązany z Iranem Hamas ostrzelał z rakiet Izrael, który odpowiedział atakami lotniczymi. Prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, że Izrael na jego stuprocentowe poparcie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Paweł Lekki

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 07.05.2019

Godzina emisji: 19.06

Czytaj także

USA wysyłają okręty na Bliski Wschód. "Kolejna faza konfliktu"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 21:02
- Mamy kolejną fazę globalnego amerykańsko-rosyjskiego konfliktu. W Strefie Gazy są starcia Izraela, najbliższego sojusznika USA z Hamasem, organizacją utrzymywaną przez Iran, który jest bliskim sojusznikiem Rosji - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Mielnik, publicysta "Wprost".
rozwiń zwiń