Ukraina w świetle wyborów w USA. Bartosz Tesławski i Krzysztof Winkler o wsparciu dla Kijowa

Były prezydent Donald Trump otwarcie torpeduje zawarty w Senacie USA ponadpartyjny kompromis w sprawie pomocy dla Ukrainy i wzmocnienia ochrony południowej granicy i nawołuje do Republikanów, by głosowali przeciwko pakietowi, przez co szanse na jego uchwalenie przez Kongres są coraz mniejsze. O tym, czy wsparcie Ukrainy stało się elementem politycznej gry w Stanach Zjednocznych, dyskutowali w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski z Fundacji Opportunity i Krzysztof Winkler z Warsaw Enterprise Institute.

2024-02-06, 22:00

Ukraina w świetle wyborów w USA. Bartosz Tesławski i Krzysztof Winkler o wsparciu dla Kijowa
Wybory prezydenckie w USA odbędą się 5 listopada. Foto: shutterstock.com/Trevor Bexon & Evan El-Amin

- Sytuacja w Ukrainie, i wojna w Ukrainie, czy nam się to podoba, czy nie, po tak długim okresie musiała stać się elementem targów politycznych - ocenił w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski z Fundacji Opportunity. Wskazał na uchwalony w ostatnich dniach pakiet 50 mld euro pomocy dla Ukrainy, który udało się uzgodnić "przehandlowawszy coś z Węgrami".

- W przypadku Stanów Zjednoczonych, na ten moment targu politycznego nie udało się dobić. Nie wydaje mi się, by była to dobra informacja. Jeżeli Donald Trump, który wysuwa się na prowadzenie w wyścigu o republikańską nominację, mówi, by tego nie podpisywać, to możliwe, że gra będzie szła o najwyższe stawki - wyjaśnił. Jak dodał, nawet w takiej sytuacji wsparcie byłoby jednak udzielone Ukrainie, tylko w innej formie, bo ów pakiet jest "w dużym stopniu dla Ameryki i na amerykańskie potrzeby, by zrównoważyć to, co Ukraina już dostała". 

Wojna na Ukrainie w świetle kryzysu na granicy

- Być może porozumienie uda się zmienić tak, że Ukraina dostanie sprzęt wojskowy - zgodził się w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Warsaw Enterprise Institute. Zwrócił przy tym uwagę, że konserwatywna prasa w USA nie zajmuje jednoznacznego stanowiska w sprawie kompromisu zawartego w Senacie. 

Gość "Kontrapunktu" przypomniał też, że wsparcie Ukrainy zostało powiązane z polityką migracyjną USA w kontekście granicy z Meksykiem. - Pojawiają się głosy, że przy tym samym stanie prawnym prezydent Trump potrafił zamknąć granicę, skutkiem czego w grudniu 2020 roku było bodajże 17 przypadków złapania osób z listy terrorystów, a teraz jest powyżej kilkuset - ocenił dr Krzysztof Winkler. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu  

Posłuchaj

Bartosz Tesławski i Krzysztof Winkler o polityce amerykańskiej w świetle wojny rosyjsko-ukraińskiego ("Kontrapunkt"/ PR24) 25:24
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

Kompromis uzgodniony po negocjacjach

Kiedy w ubiegłym roku prezydent Joe Biden zaproponował dodatkowe wsparcie Ukrainy kwotą 60 miliardów dolarów, Republikanie oświadczyli, że w pierwszej kolejności powinien zająć się ochroną granic USA. Biały Dom zadeklarował gotowość do kompromisu i politycy obu partii rozpoczęli negocjacje nad szerszym pakietem, który poza pomocą dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu przewiduje miliardy dolarów na wzmocnienie służb granicznych, a także zaostrzenie przepisów imigracyjnych i azylowych. Ogłoszony w niedzielę ponadpartyjny kompromis stał się jednak przedmiotem ostrej krytyki ze strony Donalda Trumpa, który nie kryje, że sprawę nielegalnej imigracji chce wykorzystać w kampanii wyborczej.

Po konsultacjach z byłym prezydentem przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Johnson oświadczył, że nie podda nawet projektu pod głosowanie. Trump, który jest przeciwny dalszemu wspieraniu Ukrainy, zagroził Republikanom, którzy zagłosują za pakietem, że będzie to koniec ich karier politycznych. Wobec presji ze strony Donalda Trumpa szanse na zatwierdzenie projektu ustawy przez Kongres są niewielkie.

[ZOBACZ TAKŻE] Poseł KO i pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy Paweł Kowal gościem Polskiego Radia: 

***

Audycja: "Kontrapunkt"

REKLAMA

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Bartosz Tesławski (Fundacja Opportunity), Krzysztof Winkler (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 6.02.2024

Godzina emisji: 20.33

REKLAMA


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej