X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Magdalena El Ghamari: wybuch w Bejrucie to symbol upadku Libanu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 22:09
- Liban de facto żyje od kryzysu do kryzysu. Wybuch w Bejrucie należy traktować jako symbol upadku i początek innych konfliktów - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas w Warszawie. Gościem był również prof. Rafał Ożarowski z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. 
Antyrządowe protesty w Bejrucie
Antyrządowe protesty w Bejrucie Foto: PAP/EPA/WAEL HAMZEH

Premier Libanu Hassan Diab i wszyscy jego ministrowie podali się do dymisji w związku z ogromnym wybuchem w Bejrucie, który miał miejsce w zeszłym tygodniu. W eksplozji portowego składu saletry zginęło co najmniej 158 osób, a ok. 6 tys. zostało rannych. Rezygnacji rządu domagali się mieszkańcy Libanu podczas ulicznych demonstracji.

Do eksplozji w bejruckim porcie doszło 4 sierpnia. Wybuchło 2750 ton saletry amonowej, która mimo wielu ostrzeżeń przez sześć lat była składowana w portowym magazynie. Niszczycielski wybuch pogorszył i tak skomplikowaną sytuację społeczno-gospodarczą w Libanie. Eksplozja zniszczyła zapasy zboża i całą infrastrukturę w głównym porcie kraju, przez który przechodzi większość sprowadzanych dóbr. Ok. 300 tys. osób zostało bez dachu nad głową. 


beirut wybuch pap 1200.jpg
Liban: już ponad 150 ofiar eksplozji. WHO alarmuje, że państwu grozi katastrofa

Jak posklejać Liban i czy jest to w ogóle możliwe? Na powierzchni mniejszej niż województwo świętokrzyskie mieszka 6,8 mln ludzi, większość towarów trzeba sprowadzać z zagranicy, kraj jest podzielony na 3 rywalizujące i darzące się nieufnością grupy (chrześcijańskich maronitów oraz islamskich sunnitów i szyitów), graniczy ze skonfliktowanym z nim Izraelem oraz ogarniętą wojną domową Syrią, jest przeżarty korupcją i nepotyzmem oraz rozkradany latami przez określone rodziny i wreszcie biedny, choć milionerów tam też nie brakuje. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Magdalena El Ghamari  (Collegium Civitas w Warszawie), prof. Rafał Ożarowski (Wyższa Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni)
Data emisji: 11.08.2020
Godzina emisji: 20.33


Zobacz więcej na temat: Liban Bejrut Bliski Wschód

Czytaj także

Caritas Polska z pomocą mieszkańcom Bejrutu. Trwa zbiórka na żywność, schronienie, leki

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 21:15
Caritas Polska przeznaczyła na pomoc mieszkańcom Bejrutu 100 tys. zł z własnych środków i rozpoczęła zbiórkę funduszy na ten cel. Od 5 sierpnia udało się już zgromadzić 550 tys. zł. Ubiegłotygodniowy wybuch chemikaliów w miejscowym porcie spowodował gigantyczne zniszczenia.
rozwiń zwiń