X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Trzeba jasno określić priorytety". Eksperci o obecności Polski w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 21:30
- Trzeba zadać pytanie o priorytety Polski. Albo realizujemy swoje interesy narodowe, albo próbujemy się włączyć w szerszy projekt - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Gościem audycji była także dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tomasz Bidermann/Shutterstock

 - Biorąc pod uwagę reakcję na pandemię, polski rząd, jak wiele innych, uczył się dopiero w trakcie. Wszystkie błędy czy poniesione porażki są bardzo podobne do tych, jakie poniosły inne rządy świata. Jeśli będziemy porównywać skuteczność tych działań, na tle Europy wypadamy całkiem nieźle. Europa Zachodnia będzie za nami - ocenił dr Krzysztof Winkler. 

vera jourova free shut 1200.jpg
Mechanizm praworządności. Wiceszefowa KE: na początku roku zajmiemy się Polską i Węgrami

Goście programu zostali zapytani, w kontekście wydarzeń mijającego roku, o pozycję Polski w Unii Europejskiej. 

Jak wskazała dr Bonikowska, Polska jest na podobnym etapie jak Europa. - Próbujemy zredefiniować siebie samych, tylko w mniejszej skali. W skali Polski i naszego regionu. Wydaje mi się, że to jeszcze przed nami. Są co najmniej dwie koncepcje. Koncepcja rządu mówi o tym, że powinniśmy zdecydowanie bardziej podkreślać swoją podmiotowość i nie przejmować się specjalnie tym, że jesteśmy w Unii Europejskiej. Być może niektórzy z kręgów rządowych definiują ten projekt jako schyłkowy. Natomiast opozycja - chociaż podzielona - to w tej sprawie jest zgodna. Uważa, że dla projektu europejskiego alternatywy nie ma, więc nie warto konfliktować się z najbliższymi partnerami - podkreśliła. 

Dr Krzysztof Winkler z kolei zaznaczył, że trzeba zadać pytanie o priorytety Polski. - Co jest najważniejsze? Czy chcemy być częścią większej grupy państw, które realizują swoje interesy poprzez Unię Europejską? (...) Albo realizujemy swoje interesy narodowe, albo próbujemy się włączyć w szerszy projekt i w tym momencie nie wiadomo, kto mu będzie przewodził. Jeżeli chcemy być niezależni, to jest to czas na to, żeby rozpocząć wielką debatę i zastanowić się, w jaki sposób to osiągnąć. Trzeba się zastanowić, którą drogę wybrać i w którą stronę pójść - podsumował gość audycji. 


Posłuchaj
23:51 _PR24_AAC 2020_12_29-20-33-35.mp3 Eksperci o obecności Polski w Unii Europejskiej ("Kontrapunkt")

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Kontrapunkt"

Prowadził: Paweł Lekki

Gościedr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 29.12.2020

Godz. emisji: 20.33

kmp

Czytaj także

"Zapewnia tożsamość, kulturowe zróżnicowanie". Prezes PiS o roli państwa narodowego w UE

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 09:11
- Sami chcemy podejmować decyzję. Chcemy mieć w Polsce ośrodek dyspozycji politycznej, który będzie zabiegał o interesy kraju w najróżniejszych dziedzinach. Z ogromnym wyróżnieniem kultury i tożsamości - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes PiS Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Około 60 mld euro poza regularnym budżetem. Polska trzecim beneficjentem planu finansów UE

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 15:01
Unia Europejska zgodziła się kilka tygodni temu na bezprecedensowy pakiet finansowy w historii. Oprócz budżetu Wspólnoty na najbliższych siedem lat opiewającego na ponad bilion euro, zapadła też decyzja o utworzeniu funduszu odbudowy po pandemii w wysokości 750 miliardów euro, którego Polska jest jednym z największych beneficjentów.
rozwiń zwiń