more_horiz

"Trzeba jasno określić priorytety". Eksperci o obecności Polski w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 21:30
- Trzeba zadać pytanie o priorytety Polski. Albo realizujemy swoje interesy narodowe, albo próbujemy się włączyć w szerszy projekt - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Gościem audycji była także dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tomasz Bidermann/Shutterstock

 - Biorąc pod uwagę reakcję na pandemię, polski rząd, jak wiele innych, uczył się dopiero w trakcie. Wszystkie błędy czy poniesione porażki są bardzo podobne do tych, jakie poniosły inne rządy świata. Jeśli będziemy porównywać skuteczność tych działań, na tle Europy wypadamy całkiem nieźle. Europa Zachodnia będzie za nami - ocenił dr Krzysztof Winkler. 

vera jourova free shut 1200.jpg
Mechanizm praworządności. Wiceszefowa KE: na początku roku zajmiemy się Polską i Węgrami

Goście programu zostali zapytani, w kontekście wydarzeń mijającego roku, o pozycję Polski w Unii Europejskiej. 

Jak wskazała dr Bonikowska, Polska jest na podobnym etapie jak Europa. - Próbujemy zredefiniować siebie samych, tylko w mniejszej skali. W skali Polski i naszego regionu. Wydaje mi się, że to jeszcze przed nami. Są co najmniej dwie koncepcje. Koncepcja rządu mówi o tym, że powinniśmy zdecydowanie bardziej podkreślać swoją podmiotowość i nie przejmować się specjalnie tym, że jesteśmy w Unii Europejskiej. Być może niektórzy z kręgów rządowych definiują ten projekt jako schyłkowy. Natomiast opozycja - chociaż podzielona - to w tej sprawie jest zgodna. Uważa, że dla projektu europejskiego alternatywy nie ma, więc nie warto konfliktować się z najbliższymi partnerami - podkreśliła. 

Dr Krzysztof Winkler z kolei zaznaczył, że trzeba zadać pytanie o priorytety Polski. - Co jest najważniejsze? Czy chcemy być częścią większej grupy państw, które realizują swoje interesy poprzez Unię Europejską? (...) Albo realizujemy swoje interesy narodowe, albo próbujemy się włączyć w szerszy projekt i w tym momencie nie wiadomo, kto mu będzie przewodził. Jeżeli chcemy być niezależni, to jest to czas na to, żeby rozpocząć wielką debatę i zastanowić się, w jaki sposób to osiągnąć. Trzeba się zastanowić, którą drogę wybrać i w którą stronę pójść - podsumował gość audycji. 


Posłuchaj
23:51 _PR24_AAC 2020_12_29-20-33-35.mp3 Eksperci o obecności Polski w Unii Europejskiej ("Kontrapunkt")

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Kontrapunkt"

Prowadził: Paweł Lekki

Gościedr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 29.12.2020

Godz. emisji: 20.33

kmp

Zobacz także

Zobacz także