Dr Bryc: wciąganie Rosji w rozmowy przynosi coraz bardziej widoczne efekty
- Im więcej dialogu z Władimirem Putinem, tym bardziej spada prawdopodobieństwo otwartej eskalacji konfliktu - oceniła na antenie Polskiego Radia 24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Gościem audycji "Kontrapunkt" był także amerykanista Mateusz Piotrowski, analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
2022-02-08, 21:20
We wtorek zakończyło się spotkanie w formacie Trójkąta Weimarskiego. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przybył na nie z Waszyngtonu, gdzie spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem. Prezydent Francji Emmanuel Macron odbył dzień przed trójstronnymi obradami wizytę na Kremlu, a po drodze do Berlina odwiedził Kijów. Prezydent Polski Andrzej Duda poniedziałek spędził w Brukseli, gdzie spotkał się z przywódcami unijnych instytucji i Sojuszu Północnoatlantyckiego.
W tym czasie amerykańscy i brytyjscy żołnierze wzmacniają wschodnią flankę NATO, a Rosja wciąż gromadzi ogromne siły na Białorusi przy granicy z Ukrainą.
- Ukraina organizuje manewry w tym samym terminie co Rosja z Białorusią. Ćwiczenia już z nowym sprzętem z Zachodu
- Prof. Kucharczyk: Rosja jest "trudnym partnerem" Niemiec, ale prowadzą z nią konstruktywny dialog
Efekty ofensywy dyplomatycznej
Eksperci w audycji podsumowali efekty międzynarodowych rozmów i wzmożonej aktywności dyplomatycznej.
REKLAMA
- Realia są takie, że to, gdzie dzisiaj jesteśmy to moment, w którym trwa eskalacja, ale przynosi coraz bardziej widoczne efekty wciąganie Rosji w rozmowy - podkreśliła dr Agnieszka Bryc. - Prezydent Putin zapowiedział, że teraz Rosjanie przygotowują odpowiedzi na odpowiedź amerykańską - chodzi o żądanie gwarancji bezpieczeństwa - i pewnie za niedługo dostaniemy oficjalną odpowiedź z bardzo konkretnymi propozycjami tego, w których wątkach Rosja jest gotowa do kontynuowania "trudnego dialogu" - dodała.
- Im więcej dialogu, tym bardziej spada prawdopodobieństwo otwartej eskalacji. Co nie oznacza, że nie ma prawdopodobieństwa eskalacji punktowej, która mogłaby być elementem presji lub wprost chęcią uzyskania tego, czego się nie udało uzyskać prezydentowi Putinowi w 2014 roku - podkreśliła dr Bryc.
- Spotkanie Trójkąta Weimarskiego. Prezydent: musimy pokazać, że nie da się nas złamać
- "Daleko idące konsekwencje dla Rosji". Twarde stanowisko kanclerza Niemiec
Mateusz Piotrowski przypomniał, że to z ust Bidena padły słowa o gotowości do zablokowania Nord Stream II w przypadku rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Jestem zaskoczony poziomem europejskiego zaangażowania - jak Stany Zjednoczone wchodzą w dwustronny dialog z poszczególnymi państwami, w jak wielu wielostronnych formatach są prowadzone te rozmowy i konsultacje - wymieniał analityk. Gość audycji podkreślił, że fakt, że w obliczu tej sytuacji USA bardzo szeroko się konsultują, co do kolejnych ruchów, informują swoich zagranicznych partnerów o wielu zagadnieniach, pokazuje, że Stany Zjednoczone nie przestają myśleć o Europie.
REKLAMA
Więcej w nagraniu audycji.
Posłuchaj
***
Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadzący: Paweł Lekki
REKLAMA
Gość: dr Agnieszka Bryc (UMK), Mateusz Piotrowski (PISM)
Data emisji: 08.02.2022
Godzina: 20.34
st
REKLAMA
Polecane
REKLAMA