more_horiz

Spotkanie Putina z Erdoganem. "Turcja jest ostatnim oknem Rosji na świat"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 21:35
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w poniedziałek z Władimirem Putinem w Soczi o zniesieniu blokady eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. W Polskim Radiu 24 negocjacje komentowali prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego) i prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).
Prezydenci Turcji Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin
Prezydenci Turcji Recep Tayyip Erdogan i Władimir PutinFoto: PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział po spotkaniu z Władimirem Putinem w Soczi, że jego zdaniem wkrótce uda się znaleźć rozwiązanie umożliwiające wznowienie porozumienia zbożowego, dzięki któremu Ukraina będzie mogła bezpiecznie eksportować swoje produkty rolne przez Morze Czarne.

Prof. Krzysztof Kubiak zwracał uwagę na interesy, które chce zrealizować Ankara. - Turcja gra od co najmniej dwóch dekad bardzo złożoną grę, której stawką jest odzyskanie przez to państwo statusu regionalnego, a może nawet ponadregionalnego mocarstwa. Stosunki turecko-rosyjskie są nader złożone, ale turecki prezydent stara się kreować Turcję jako państwo zdolne do budowy konsensusu w nawet tak trudnych warunkach - zauważył.

- Z punktu widzenia Ankary czy Erdogana jest niezwykle istotne, że jest on "ostatnim oknem" Putina, jeśli chodzi np. o relacje z państwami NATO. Erdogan wykorzystuje ten fakt, co irytuje wielu członków Sojuszu, ale daje to atuty prezydentowi Turcji - dodał prof. Piotr Grochmalski.

Erdogan powiedział, że Ukraina powinna złagodzić swoje stanowisko negocjacyjne wobec Rosji w rozmowach w sprawie wznowienia porozumienia zbożowego. - Ukraina musi szczególnie złagodzić swoje podejście, aby możliwe było podjęcie wspólnych kroków z Rosją - powiedział po rozmowach turecki przywódca.

Z kolei Putin oświadczył, że ożywienie inicjatywy zbożowej będzie możliwe, jeśli wszystkie inne ustalenia dotyczące rosyjskiego eksportu zostaną wypełnione. Według prezydenta Rosji Zachód w dalszym ciągu ogranicza rosyjski eksport produktów rolnych i amoniaku. Moskwa domaga się też zniesienia sankcji i innych ograniczeń.

Posłuchaj
24:21 PR24 2023_09_05-20-33-29.mp3 Prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego) i prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)

Porozumienie zbożowe, zawarte przez Ukrainę i Rosję z Turcją i ONZ, obowiązywało od lipca 2022 do lipca 2023 roku, gdy z inicjatywy tej wycofały się władze w Moskwie. W kolejnych tygodniach rosyjskie wojsko zintensyfikowało ostrzał nadbrzeżnych miejscowości na Ukrainie, niszcząc cele cywilne, w tym infrastrukturę portową.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji 

* * * 

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego) i prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 05.09.2023

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka


Zobacz także

Zobacz także