Banalizowany system totalitarny. Dmitrowicz: wiele zrobiono, by stworzyć taką narrację
Dlaczego PRL coraz częściej jest banalizowany i sprowadzany do tego, co śmieszne? - Bardzo wiele zrobiono po 1956 roku, ale też po 1989, żeby stworzyć taką narrację, że może i ten system miał jakieś elementy totalitarne, może był miejscami bardzo silny, ale tak naprawdę tylko do 1956 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
2021-01-03, 12:05
PRL to dyktatura z wieloma cechami totalitaryzmu. W tamtym czasie w Polsce stacjonowały obce wojska, a rządzący stosowali wiele represji wobec obywateli. Narzędziem sprawowania władzy była także propaganda.
Powiązany Artykuł
Antyklerykalizm w okresie PRL i III RP
Dlaczego zatem coraz częściej PRL jest banalizowany i sprowadzany do tego, co śmieszne?
- Myślę, że jest kilka elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Bardzo wiele zrobiono po 1956 roku, ale też po 1989, żeby stworzyć taką oto narrację, że może i ten system miał jakieś elementy totalitarne, może był miejscami bardzo silny, ale tak naprawdę tylko do 1956 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz.
Posłuchaj
REKLAMA
Jak zaznaczył, "później mamy opowieść o kraju akceptowanym przez większość społeczeństwa, w którym było może lepiej, może gorzej, ale się żyło".
- Bardzo często zapominamy w tej opowieści o tym, że fundamentem ustrojowym PRL-u była napisana w 1952 roku konstytucja z poprawkami odręcznymi towarzysza Stalina. To jest fundament tego państwa. Państwa zbudowanego na wzór sowiecki i kierowanego przez Sowietów – pod ich dyktando, przez miejscowych komunistów - dodał historyk.
Jego zdaniem "niezwykle ważną rolę odgrywa też rok 1989". - System III RP był w dużej części budowany przez polityków czy to PZPR-u czy ZSL-u - podkreślił Dmitrowicz.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzący: Robert Tekieli
Gość: Piotr Dmitrowicz (historyk)
Data emisji: 03.01.2021
REKLAMA
Godzina: 11.06
REKLAMA