Bitwa w Ignasinie. Panfil: żołnierze zginęli z rąk UB
- Podstawowym dla nas źródłem wiedzy o bitwie w Ignasinie były raporty UB, które traktowaliśmy w miarę wiarygodnie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil z IPN.
2021-01-24, 11:45
Audycja została poświęcona między innymi postaci Antoniego Kopaczewskiego ps. "Lew", jednemu z wielu "żołnierzy wyklętych", urodzonemu na Lubelszczyźnie. W latach trzydziestych ukończył on szkołę podoficerską w Nisku i do 1938 r. pełnił służbę zawodową w Wojsku Polskim.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej i aresztowaniu m.in. szefa placówki AK w Piaskach, "Lew" odbudował struktury konspiracyjne. Jesienią 1945 r. po zdemaskowaniu rzeczywistych intencji autorów amnestii ogłoszonej dla żołnierzy podziemia niepodległościowego, Antoni Kopaczewski wszedł do organizacji "Wolność i Niezawisłość".
Powiązany Artykuł
"PRL - Historia Prawdziwa". Dogmatycy w PZPR czyli walka frakcji po 1980 r.
"Zginęli od strzału w głowę"
- 8 września 1946 r. funkcjonariusze UB z Lublina i Krasnegostawu, wsparci przez milicjantów, przeprowadzili obławę na "Lwa" i jego podkomendnych ukrywających się na terenie gospodarstwa związanego z oddziałem rodziny Dziechanów w Ignasinie. Doktor, który oglądał ciała wszystkich, napisał iż zginęli od strzału w głowę - mówił historyk IPN.
Posłuchaj
W płonących zabudowaniach śmierć ponieśli także Helena i Stanisław wraz z 4-letnią córką Anną. Cztery osoby zostały aresztowane. Wszyscy ujęci członkowie i współpracownicy oddziału otrzymali wieloletnie wyroki więzienia.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzący: Robert Tekieli
Gość: prof. Tomasz Panfil
REKLAMA
Data emisji: 24.01.2021
Godzina: 11.07
PR24
REKLAMA