X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Panfil: nasza wolność jest nie tylko chwałą tych, którzy żyją, ale triumfem tych, którzy zginęli

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 11:46
- Dla "Żołnierzy Wyklętych" najważniejsza była przysięga. Nie było w niej fragmentu, że mieli walczyć tak długo, jak będzie to dla nich wygodne. Przysięgali Bogu, Ojczyźnie i sobie, że będą walczyć o Polskę wolną i suwerenną - powiedział prof. Tomasz Panfil historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Żołnierze Wyklęci
Żołnierze WyklęciFoto: wykleci.ipn.gov.pl

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" poświęcony bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i wciąż walczyli o niepodległość Polski, tym razem z sowieckim okupantem.

Żołnierze Wyklęci free 1200.jpg
Prezydencki minister: "Żołnierze Wyklęci" stali się w ostatnich latach częścią pamięci narodowej

Tego właśnie dnia w 1951 roku zostali zamordowani przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ostatniej ogólnopolskiej konspiracji antykomunistycznej. Prof. Tomasz Panfil przypomniał, że już od drugiej połowy 1944 roku rozpoczęło się stopniowe eliminowanie polskich oddziałów zbrojnych.

Posłuchaj
18:42 PR24_mp3 2021_02_28-11-06-23.mp3 Prof. Tomasz Panfil o walce "Żołnierzy Wyklętych" o niepodległą Polskę ("PRL - historia prawdziwa")

- Wiemy, że część z nich przetrwa jeszcze długo, ale niestety wobec potęgi Związku Sowieckiego walka zbrojna była już przegrana. Był to przeciwnik, z którym polskie podziemie wygrać nie mogło. Wtedy pojawił się nowy i ciekawy pomysł na prowadzenie walki ideologicznej, propagandowej, polegającej na stymulowaniu oraz tworzeniu oporu społecznego. Miał ją realizować właśnie WiN - przypomniał historyk.

Pomimo świadomości, że walka jest nie do wygrania, dla "Wyklętych" najważniejsza była przysięga. - Nie było w niej fragmentu, że mieli walczyć tak długo, jak będzie to dla nich wygodne. Przysięgali Bogu, Ojczyźnie i sobie, że będą walczyć o Polskę wolną i suwerenną - przypomniał prof. Panfil.

W momencie zakończenia II wojny światowej w Polsce działało 80 tys. partyzantów antykomunistycznych. Jak podkreślił gość Roberta Tekielego, nasza wolność jest nie tylko chwałą tych, którzy żyją, ale przede wszystkim triumfem tych, którzy zginęli. - To oni ją wywalczyli i ją im zawdzięczamy - stwierdził.

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: prof. Tomasz Panfil historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Data emisji: 28.02.2021
Godzina emisji: 11.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Historyk: "Warszyc" zdawał sobie sprawę, jak Sowieci traktują żołnierzy AK, wiedział co robić po II WŚ

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 07:56
- Stanisław Sojczyński, na bazie struktur, jakimi dowodził w czasie okupacji niemieckiej, postanowił stworzyć organizację, której głównymi celami były samoobrona przed atakami ze strony Sowietów, ochrona społeczeństwa przed represjami, jak również zwalczanie pospolitego bandytyzmu - powiedział Paweł Wąs, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi.
rozwiń zwiń