Historia Solidarności. Paweł Skibiński: możemy mówić o ewangelicznej analogii

- Zakres swobód społecznych był nieporównywalnie mniejszy do momentu przełomu solidarnościowego, czyli do 1980 roku. Zostały wytyczone zupełnie nowe granice tego, co Polakom wolno we własnym kraju. Możemy tutaj mówić o bardzo ciekawej analogii do historii ewangelicznej - powiedział o historii Solidarności w kontekście świąt Wielkiej Nocy Paweł Skibiński, historyk.

2021-04-04, 08:39

Historia Solidarności. Paweł Skibiński: możemy mówić o ewangelicznej analogii
Prof. Paweł Skibiński. Foto: Polskie Radio

Święta wielkanocne to szczególny okres, w którym katolicy obchodzą pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W codziennym życiu wiele osób próbuje znaleźć analogię do życia, śmierci i zmartwychwstania zbawiciela. Podobnie jest z historią naszego kraju. W audycji "PRL - historia prawdziwa" taką próbę podjął Paweł Skibiński.

Powiązany Artykuł

solidarnośc pap arch 1200 .jpg
"Pierwszy organ prasowy Solidarności". Rozpłochowski o "Tygodniku Solidarność"

Nowa karta

Zdaniem Pawła Skibińskiego rok 1980 był wyjątkowy i przełomowy w historii Polski. - W 1980 roku otworzona została nowa karta w polskiej historii. Zaczęło się badać i pisać o tematach, które do tej pory były objęte ograniczeniami cenzuralnymi. Od tego momentu, nawet w czarnej nocy stanu wojennego, zaczyna publikować się rzeczy, o których wcześniej nikomu się w Polsce nie śniło - powiedział.

Czytaj także: 

Z racji gwałtownej zmiany jaka nastąpiła w polskim społeczeństwie, zdaniem gościa Polskiego Radia 24, można znaleźć analogię tego okresu do wydarzeń ewangelicznych. - Zakres swobód społecznych był nieporównywalnie mniejszy do momentu przełomu solidarnościowego, czyli do 1980 roku. Zostały wytyczone zostały zupełnie nowe granice tego, co Polakom wolno we własnym kraju. Możemy tutaj mówić o bardzo ciekawej analogii do historii ewangelicznej - powiedział.

- Z jednej strony jest interwencja Ducha Świętego wraz z pierwszą pielgrzymką papieża. Potem jest swego rodzaju wcielenie ideału polskich swobód i tożsamości, a następnie zmartwychwstanie w rzeczywistości po 1989 roku. Chciałoby się powiedzieć, że tutaj analogia się kończy, bo nie mamy do czynienia z sytuacją idealną - ocenił.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj

Paweł Skibiński o historii Solidarności ("PRL - historia prawdziwa") 24:27
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: dr hab. Paweł Skibiński (publicysta, historyk, muzeum Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego)
Data emisji: 04.04.2021
Godzina emisji: 7:33

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej