X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Dla Polaków to była szansa na przełamanie monopolu partii". Prof. Panfil o wyborach z 4 czerwca 1989 roku

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 09:00
- Wiemy, że 4 czerwca 1989 roku wybory były koncesjonowane. Ale tak czy inaczej była to szansa na przełamanie monopolu monopartii. I Polacy potraktowali to absolutnie poważnie - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Tomasz Panfil. 
Wybory z 4 czerwca 1989 roku
Wybory z 4 czerwca 1989 roku Foto: PAP/Cezary Słomiński

4 czerwca 1989 roku, na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo "Solidarności" otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Jan Olszewski PAP 1200.jpg
Odwołanie rządu Jana Olszewskiego. Prof. Panfil: tajemniczy proces, opozycja gwałtownie się zjednoczyła

- We wszystkich grach obowiązuje zasada, że nie zmienia się reguł w ich trakcie. A tutaj już w trakcie "gry" zasady zostały zmienione. Ale to była "gra" dla nich, dla ówczesnej władzy. Polacy wybory z 4 czerwca potraktowali absolutnie serio. Jako jeden z ważniejszych wyborów epoki. W naszym potocznym mniemaniu pojawiła się szansa - jeśli nawet nie całkowite obalenie komunizmu - to na potężne jego osłabienie- powiedział prof. Tomasz Panfil. 


Posłuchaj
22:17 PR24_mp3 2021_06_13-07-35-12.mp3 Tomasz Panfil o wyborach z 4 czerwca 1989 roku (PRL - historia prawdziwa)

 

- Wiemy, że 4 czerwca 1989 roku wybory były koncesjonowane. Ale tak czy inaczej była to szansa na przełamanie monopolu monopartii. I Polacy potraktowali to absolutnie poważnie. Przypominam, że ówczesny system głosowania wymagał wykonania kilkudziesięciu skreśleń. Trzeba było mieć dwa długopisy w kabinie, żeby ich dokonać - dodał gość PR24. 

Jak zaznaczył, "wtedy nikt nie traktował tego jako ciosu w demokrację: że odrzucamy kogoś, że skreślamy". - To dziś politycy wpadają w histerię, jeśli dowiadują się, że ktoś będzie skreślał. Mówią, że nie wolno dzielić, różnicować, oceniać. A demokracja właśnie na tym polega. W 1989 roku Polacy doskonale to rozumieli - podsumował. 

Więcej w nagraniu.

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: prof. Tomasz Panfil (historyk) 

Data emisji: 13.06.2021

Godzina: 7.35

bartos

Czytaj także

"PRL - Historia Prawdziwa". Dogmatycy w PZPR czyli walka frakcji po 1980 r.

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 13:23
- W latach 70. podziały frakcyjne w PZPR ustały. Lata prosperity ekipy Gierka powodują, że wewnętrzne napięcia zanikają. Odżywają z dużą siłą w 1980r. Wtedy pojawiają się m.in. głosy, że PZPR nie jest partią wystarczająco marksistowską - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Gasztold-Seń z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń